Wsj: Saldırı Türkiye'deki Kargaşayı Derinleştirdi

NEW YORK(ANKA) – Ankara’da meydana gelen kanlı intihar saldırısının ...

Haberler 12.10.2015, 11:30
Wsj: Saldırı Türkiye'deki Kargaşayı Derinleştirdi

NEW YORK(ANKA) – Ankara’da meydana gelen kanlı intihar saldırısının Türkiye’yi nasıl etkileyeceği sorusuna yanıt aranırken Wall Street Journal Gazetesi, "Saldırı Türkiye’deki kargaşayı ve siyasi kutuplaşmayı derinleştirdi” diyor.

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal,  “Hafta sonunda intihar bombalamaları Türkiye’nin başkentinde en az 97 kişisinin ölümüne yol açarken hem aşırı grup İslam Devletine karşı savaşta hem de Avrupa mülteci krizinde merkezi bir yer alan bir ülkedeki kargaşayı ve siyasi kutuplaşmayı derinleştirdi” sözleriyle girdiği haber analizinde Ankara’daki saldırının başlıca şüphelisinin IŞİD olduğunu belirtiyor.

“Saldırı konusunda siyasi liderlerin birbirini suçlamasını 1 Kasım seçimi öncesi siyasi bölünmeleri sertleştiğinin işareti” olarak gören gazete, haberinde PKK saldırılarına ilişkin olarak da hükümet ile muhalefet partilerinin birbirine yönelttikleri sert eleştirilere vurgu yapıyor.

WSJ, New York merkezli siyasi risk danışmanlık şirketi Teneo İntelligence’nın icra müdürü Wolfango Piccoli’nin “Saldırı, muhtemelen zaten tehlikeli biçimde bölünmüş bir toplumdaki derin çatlakları daha da azdıracak” değerlendirmesine de yer verdiği haberinde Diyarbakır ve Suruç’taki terör eylemlerini anımsatarak Ankara’daki intihar saldırısının Haziran’dan bu yana sivilleri hedef alan üçüncü ölümcül saldırı olduğunun altını çiziyor.

“Muhalefet politikacıları, hükümeti, Türkiye'yi Ortadoğu ihtilaflarının daha da içine sürükleyen dış politikasıyla Türkiye’ye yönelik tehditleri körüklemekle suçluyorlar” denildikten sonra mülteci krizi ve Suriye’de operasyon yapan Rus savaş uçaklarının Türkiye’nin hava sahasını ihlallerine dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@