Wsj: Öcalan'ın Zeytin Dalı, Tüm Türkiye'de Sarsıntı Yarattı

NEW YORK(ANKA) – Türk hükümeti ve HDP tarafından yapılan ortak açıklama,  yurt dışında haber ve yorumlara konu olmayı sürdürüyor. “Kürt isyancıları silahsızlanmak için demokratik reformlar talep etti” diyen Wall Street Journa

Haberler 02.03.2015, 10:31
Wsj: Öcalan'ın Zeytin Dalı, Tüm Türkiye'de Sarsıntı Yarattı

NEW YORK(ANKA) – Türk hükümeti ve HDP tarafından yapılan ortak açıklama,  yurt dışında haber ve yorumlara konu olmayı sürdürüyor. “Kürt isyancıları silahsızlanmak için demokratik reformlar talep etti” diyen Wall Street Journal, Abdullah Öcalan’ın uzattığı "zeytin dalının” hafta sonunda Türkiye’de “sarsıntı” yarattığını söylüyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, “Türkiye’de isyancılar, silahsızlanmak için demokratik reformları talep ediyor” başlıklı geniş haberine, “Türkiye’nin 30 yıllık Kürt isyanına son verme çabasının  grubun cezaevindeki liderinin isyancılarına yaptığı, hükümetin demokratik reformları sağlaması durumunda silahsızlanmaları çağrısı ile önemli bir destek aldığını” belirterek giriyor.

Haziran seçimlerine üç ay kala oyları çekmek için “merkezsizleştirilmiş bir devlet için baskı yapan Kürt milletvekillerinin icra yetkililerinin sağlamlaştırmayı amaçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile rekabet ettiklerini” düşünen gazete,  gelişmelerin  “Sadece dünyanın en büyük Kürt nüfusu olan Türkiye’nin barış ve güvenliği değil, aynı zamanda uluslararası koalisyonun aşırı grup İslam Devleti ile mücadelenin etkinliği” açısından da büyük önem taşıdığını düşünüyor.

WSJ,  ABD’nin önderliğindeki koalisyonunun IŞİD’e karşı mücadelesindeki en “etkin kara gücü” olduğunu kanıtlayan Kürt güçleri ABD ve Avrupa ülkelerinden alkış alırken PKK’nın terör listelerinden çıkarılması çağrılarının geldiğine dikkat çekiyor ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nın geçen ay PKK’nın Suriye’deki “yan örgütünün savaşçıları”nı Elysee Sarayı’nda kabul ettiğini anımsatıyor.

Kürtlerin Türkiye’nin 77 milyonluk nüfusunun yüzde 20’si kadar oluşturduğunu söyleyen gazete, Öcalan’ın silahlı mücadeleye son vermenin koşulu olarak etnik kimliklerini ve birey özgürlüklerinin tanınması gibi çoğulcu demokratik ilkeler içeren bir anayasayı talep ettiğini anlatıyor.

Öcalan’ın PKK’ya yaptığı kongre çağrısına dikkat çekilen haberde “Haziran seçimleri öncesi iç siyasi gündemi belirleme çabasındaki isyancı lider, PKK’ya dair uluslararası tutumdaki yumuşamadan kazanç elde etmek istiyor” deniliyor ve Öcalan için “Zeytin dalı, hafta sonunda Türkiye’nin kutuplaşmış peyzajında boydan boya sarsıntı yarattı” ifadelerinin kullanılıyor.

ABD’li gazete, “partilerin niyetlerinin kilit bir göstergenin de,  polis yetkilerini genişleten tartışmalı iç güvenlik paketinin kaderi”nin olacağını düşünüyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@