Wsj: Derinlemesine Bölünmüş Bir Türkiye Seçimi Tekrarlamaya Hazırlanıyor

NEW YORK(ANKA) – Türkiye’de 1 Kasım Pazar günü yapıla...

Haberler 30.10.2015, 13:15
Wsj: Derinlemesine Bölünmüş Bir Türkiye Seçimi Tekrarlamaya Hazırlanıyor

NEW YORK(ANKA) – Türkiye’de 1 Kasım Pazar günü yapılacak kritik seçim öncesi ülkedeki “derin ayrışma” yabancı medyada yankı bulmayı sürdürüyor. Wall Street Journal Gazetesi, “Derinlemesine bölünmüş bir Türkiye, Haziran seçimini tekrarlamaya hazırlanıyor” dediği geniş haber analizinde seçimin sonuçsuz kalması durumunda “aylarca, hatta yıllarca sürebilecek siyasi istikrarsızlığa zemin hazırlanabileceğini” söylüyor.  

Wall Street Journal Gazetesi, Türkiye’nin  “ekonomisi ve güvenliğine ilişkin kaygılar” arasında iktidar partisinin yeni seçimi kazanmak için çabaladığını anlattığı haberde “Türkiye’nin hükümetini, partici ayrışmalar felce uğrattı. Ekonomik rahatsızlık derinleşiyor. Ordu, Kürt militanları ve İslam Devleti güçleriyle genişleyen bir ihtilaf yumağı içinde. Ülkenin başkenti Ankara kısa bir süre önce, bazılarının Türkiye’nin 11 Eylül dediği, ülkenin tarihinin en ölümcül terör saldırısıyla sarsıldı” gibi ifadeler kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “krizleri yüksek riskli bir kumar” diye nitelediğini aktaran gazete, Türkiye’nin, mülteci akının durdurulması ve İŞİD’le mücadelede “daha büyük bir rol” üstleneceğine güvenen dünya liderlerince seçimin yakından izlendiğini belirtiyor.

ABD’li gazete, anketlere dikkat çekerek AK Parti’nin Haziran seçiminde kaybettiği çoğunluğu yeniden kazanmak için  seçmenlere verdiği yeni mesajların “yeterli yankı bulmadığı” gibi göründüğünü savunurken şu yorumu da yapıyor:

“Pazar günü oylamanın yeni bir bölünmüş parlamento yaratması beklenirken bir koalisyon hükümetinin sağlam basmayan ayaklarıyla aylar, hatta yıllar sürebilecek siyasi istikrarsızlığa zemin hazırlanabilir. Diğer bir sonuçsuz seçimin de yıllarca cumhurbaşkanının siyasi gündemini zedelemek için çalışan azılı rakipleriyle bir iktidar paylaşım anlaşmasını kucaklaması için Erdoğan üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.”

WSJ, Erdoğan’ın yönetiminde dünyanın “en umut verici yükselen piyasalardan biri” haline gelen Türkiye’de “AKP’ye desteğin, ekonomi durgunlaşıp, gelirler azalırken ve AB müzakereleri dururken erozyona uğramaya başladığı” görüşünü dile getirdiği haberinde “üst düzey bir hükümet yetkilisi”ne atfen “AKP yeni topluma uygun yeni bir söylem, yeni bir dil bulmak için uğraşıyor. Parti, kendisini yeniden icat etme ihtiyacını duyuyor” ifadelerini yansıtıyor.

Bunun ardından “Pazar günü ne olursa olsun Erdoğan, muhtemelen partinin hakim olacağı yeni hükümeti şekillendirmede merkezi bir rol oynayacak. Ancak Haziran ayındaki tersleme kendisini ve AKP’yi stratejisi üzerinde yeniden düşünmeye zorladı” yorumunu da yapan gazete, “Ancak PKK olarak bilinen, ABD ve Türkiye’nin terör listelerine dahil ettikleri Kürdistan İşçi Partisi ile yeniden başlayan çatışmalar, AKP’ye siyasi destekte önemli bir kaymaya yol açmadı. Aksine yeni bir kasavet hissiyatını körüklüyor” diyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@