Washington Post'a Göre, Türkiye Üzerinden Yabancı Savaşçı Geçişi Kesildi

Washington Post, Türkiye sınırında yükselen duvar ve devriyeler gibi artırılmış güvenlik önlemlerine dikkat çekerken Türkiye üzerinden Suriye’ye cihatçı akımının kesildiğini yazıyor.

Haberler 01.08.2015, 13:52
Washington Post'a Göre, Türkiye Üzerinden Yabancı Savaşçı Geçişi Kesildi

WASHİNGTON(ANKA)  - Türkiye’nin aldığı yeni  güvenlik önlemlerin sayesinde toprakları üzerinden Suriye’ye cihatçı akımının “kesildiği” bildiriliyor. Washington Post gazetesi, “Bir zamanlar cihatçıların aktığı sınırda yüksek duvarlar ve polis devriyeleri, yasa dışı akımı bloke ediyor” diye yazıyor.

Washington Post, “Türkiye sınırda bastırırken Suriye’ye cihatçı akımı kesiliyor” sözleri ile verdiği Karkamış mahreçli haberinde Türkiye’nin Suriye sınırının,  yıllarca İslam Devleti için “silah ve savaşçıları” geçirdiği bir “can halatı” oluşturduğunu  belirtikten sonra “Ancak şimdi bu değişiyor” diyor. Gazete şunları söylüyor:

 “Bir zamanlar cihatçıların aktığı sınırda yüksek duvarlar ve polis devriyeleri, yasa dışı akımı bloke ediyor. Türk yetkilileri, aylar önce daha sert önlemleri almaya başladı ancak son günlerde Türk hükümetinin, İslam Devleti’ne karşı ABD desteğindeki mücadeleyi desteklemeye başlaması ile önlemler yoğunlaştı” diye yazıyor.

WPost, ABD ve Türkiye arasındaki yeni üs anlaşmasına da dikkat çektiği haberinde “Türkiye’nin yeni rolü, Suriye, Irak ve bölgede oyun değiştirici olacak” dedikten sonra “Suriye’deki ayaklamanın patlak verdiği 2011’den sonra Türkiye, ülkesinden,  Ortadoğu’dan, Avrupa’dan ve başka yerlerden binlerce cihatçının Esad rejimiyle savaşmak üzere sınırlarından geçmelerini görmezlikten gelmekle suçlanmıştı” diyor.

Obama Yönetimi yetkililerinin Türkiye ile anlaşmanın kendilerini  “çok cesaretlendirdiğini” söylediklerini de aktaran gazete “Türkiye , yeni tutumdan dolayı ABD’nin övgüsünü kazanırken ülke bazı risklerle de karşı karşıya. Suriye’deki kanlı ihtilafın içine daha çok çekilebilir,  bu da Türk sivilleri, İslam Devleti’nin hedefi haline getirebilir” uyarısında bulunuyor. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@