‘Vur emri’ne büyük tepki

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, taş ve molotof kokteyli atan göstericilere karşı keskin nişancılar ve gerçek mermiyle müdahale edilmesi yönündeki kararı, İsrailli sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu

Haberler 24.09.2015, 01:33
‘Vur emri’ne büyük tepki

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, taş ve molotof kokteyli atan göstericilere karşı keskin nişancılar ve gerçek mermiyle müdahale edilmesi yönündeki kararı, İsrailli sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. İsrail’deki ana muhalefetin lideri İzak Herzog, yaptığı açıklamada, “vur emri”ne ilişkin talimatın değiştirilmesi yerine derhal Filistin yönetimiyle siyasi sürece başlanması gerektiğini belirtti. Herzog, siyasi sürece başlanmaması halinde üçüncü intifadanın (ayaklanma) patlamasından Netanyahu’nun sorumlu olacağını ifade etti. Eski İsrail iç istihbarat birimi Şin Bet Genel Müdürü Yuval Diskin de facebook sayfasında, “Daha fazla kan akıtmaktan, özellikle de vatandaşların kanını akıtmaktan daha büyük bir hata yok. Bu sadece gerginliği tırmandırır ve durumu daha kötüye götürür” değerlendirmesinde bulundu. Diskin ayrıca, “Taş ve molotof kokteyli atma ve diğer olaylar sokaklardaki atmosferin kötü olduğunu gösteriyor. Bu durum da ekonomik zorluklar, kışkırtma ve umutsuzluktan kaynaklandığı gibi Tapınak Dağı’ndaki (İsrail’in Mescid-i Aksa’ya verdiği isim) gerginliğe karşılık olarak yapılıyor” yorumunu paylaştı.

ÇOCUKLAR HEDEF OLACAK
İşgal Edilmiş Bölgelerde İnsan Hakları İçin İsrail Enformasyon Merkezi B’Tselem ise yayımladığı raporda alınan karara ilişkin olarak, “Filistinli çocukların öldürülme- sine izin verilmesi anlamına gelir” değerlendirmesini yaptı. Raporda, “İsrail başsavcısının bu kararı onaylaması hükümetin istediği ‘bölgenin durulması’ sonucuna ulaşmayacaktır. Aksine çok ciddi sonuçlar doğuracak ve şiddet dairesini genişletecektir” denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@