Voa'dan Türkiye Yorumu: Muhalefet, Hükümet Üzerindeki Baskısını Artırıyor

WASHİNGTON (ANKA)  - Türkiye’deki seçim kampanyasında muhalefet partilerinin ekonomik konulara verdiği ağırlığı yansıtan yabancı medyada “muhalefet hükümet üzerindeki baskısını artırıyor” gibi yorumlar yapılıyor.  Amerika’nın

Haberler 05.05.2015, 12:06
Voa'dan Türkiye Yorumu: Muhalefet, Hükümet Üzerindeki Baskısını Artırıyor

WASHİNGTON (ANKA)  - Türkiye’deki seçim kampanyasında muhalefet partilerinin ekonomik konulara verdiği ağırlığı yansıtan yabancı medyada “muhalefet hükümet üzerindeki baskısını artırıyor” gibi yorumlar yapılıyor.  Amerika’nın Sesi (VOA), “Suriye savaşının Türkiye’deki bilançosu” başlıklı haberinde CHP’nin Suriye ve Irak’taki iç karışıklıkların Türkiye’de yarattığı gelir kaybını irdelediği raporu ve MHP’nin ekonomik vaatlerine vurgu yaparken “En büyük ekonomik sorun mülteciler” iddiasında bulundu.

VOA muhabiri Jamie Dettmer, Gaziantep kaynaklı haberinde  CHP’nin Suriye’deki iç savaşın ve Irak’taki karışıklığın son dört yılda ülkede 16 milyar dolarlık gelir kaybına yol açtığını iddia ettiğini belirterek  “Gelir kaybını, mülteci maliyetinin yanı sıra ithalat, ihracat ve turizmde yaşanan kayıplara bağlayan CHP, bundan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği yanlış bölgesel politikaları sorumlu tuttu” diyor.

CHP’nin hazırladığı 72 sayfalık raporda, AK Parti hükümeti bölgede farklı politikalar izlemiş olsa, Suriye ve Irak krizlerinin Türkiye’ye maliyetinin bu kadar yüksek olmayacağı görüşünün savunulduğu hatırlatılan haberde  “Ancak, Suriye’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin nasıl bir siyaset izlemiş olması gerektiği konusunda net bir tavsiyede bulunulmuyor” değerlendirmesi yapıldı.

24 CHP’li milletvekilinin hazırladığı rapora göre, Suriye ve Irak’tan gelen iki milyondan fazla mültecinin Türkiye’ye maliyetinin 5 milyar dolardan fazla olduğuna dikkat çeken VOA, şu görüşlere yer verdi:

“Rapordaki saha araştırmalarını Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay’da yapan CHP milletvekilleri, 2011-2014 yılları arasında 10,5 milyar dolar civarında olacağı tahmin edilen Suriye ihracatının 4,5 milyar doları geçemediğini söylerken, 2014’te 14,2 milyar dolar olması beklenen Irak ihracatının da 10,7 milyar dolarda kaldığına dikkati çekti. CHP raporu, turizm sektöründeyse son dört yılda 1,6 milyar dolarlık gelir kaybı olduğunu kaydetti.”

VOA, “Rapor, önümüzdeki ay yapılması planlanan genel seçimler öncesinde muhalefetin hükümet üzerindeki baskısını arttırdığı bir dönemde açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin seçimlerde anayasayı değiştirecek parlamento çoğunluğunu elde etmesini ve Türkiye’nin parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmesini umuyor” dedi.

-“MUHALEFET ERDOĞAN’A YÜKLENİYOR”-

MHP’nin de  seçim kampanyasında ekonomik tartışmaya ağırlık vermeye başladığı belirtilirken “MHP lideri Devlet Bahçeli, AKP hükümetini yoksullara, işçilere ve çiftçilere destek vermemekle suçlarken, asgari ücreti aylık 516 dolara yükseltme sözü verdi” denildi ve “Muhalefet Erdoğan’a yükleniyor” yorumu yapıldı.

“Bazı uzmanlar, CHP’nin savaş maliyeti eleştirilerini ve ortaya attığı abartılı rakamları sorguluyor. Ekonomist Süleyman Yaşar, 2015’in başında, Suriye iç savaşının ve IŞİD’in Irak’taki ilerlemesinin Türkiye’ye maliyetinin toplam 12,5 milyar dolar olduğunu açıkladı” denilen habere şöyle devam edildi:

“AKP milletvekilleri, CHP’nin hükümete yönelttiği savaş maliyeti eleştirilerini reddetti. AKP’li vekiller, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Suriye’deki krizi derinleştirmekle suçlayan CHP Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’a da tepki gösterdi. Öztrak, Erdoğan’ı Suriye halkını Beşir Esat’a karşı ayaklanmaya teşvik etmekle suçluyor.”

-“EN BÜYÜK EKONOMİK SORUN MÜLTECİLER”-

VOA'nın “Suriye ve Irak’taki karışıklıkların Türkiye’ye maliyetinin ülkeyi uzun vadeli etkilemesinden kaygı duyan uzmanlar, ülkedeki iki milyondan fazla mültecinin sosyal ve ekonomik sorunları da beraberinde getireceğini söylüyor” dediği haber şöyle son buldu:

“Uluslararası Af Örgütü’ne göre, Türkiye ve uluslararası kuruluşların yaptığı yardımlar, kayıtsız mültecilerin sadece yüzde 15’inin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Yaklaşık 325 bin Suriyeli çocuk okula gidemiyor. CHP, Türkiye’nin gelecekte savaş travmalı ve sorunlu bir Suriyeli nüfusla başa çıkmak zorunda kalacağı uyarısını yapıyor.” (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@