Voa: Türkiye'de Basın Özgürlüğünde Bir İlerleme Görülmüyor

WASHİNGTON (ANKA) -  Türkiye’de gazeteciler hakkında yürütülen soruşturmalar yurt...

Haberler 13.11.2015, 12:15
Voa: Türkiye'de Basın Özgürlüğünde Bir İlerleme Görülmüyor

WASHİNGTON (ANKA) -  Türkiye’de gazeteciler hakkında yürütülen soruşturmalar yurt dışında dikkat çekmeye devam ederken  “Türkiye’de 1 Kasım sonrası basın özgürlüğü konusunda her hangi bir ilerleme görülmüyor” yorumları yapılıyor.

“Tanınmış birçok gazeteci Cumhurbaşkanı’na hakaretle suçlanıyor. G-20 Zirvesi’nde gazetelere uygulanan akreditasyon ise dünya gazetecilik örgütleri nezdinde ‘sansür’ algısı oluşturuyor” diyen Amerika’nın Sesi (VOA),  “Türkiye’nin gazetecilere yönelik dava sicilinin tertemiz olduğunu söylemek mümkün değil” görüşünü dile getirirken  “özellikle 90’lı yıllarda Kürt basınına ve sosyalist basına yönelik davalar, sık görülüyordu. 2000’li yıllarda önce Ergenekon ardından da OdaTV davalarıyla mahkemeler merkez medyaya sirayet etti” sözlerini kullanıyor.

Son iyi yıldır ise Fethullah Gülen cemaatine yakın medya organları ve orada çalışan gazetecilerin mahkeme süreçlerine muhatap olduğu belirtilen haberde  Ertuğrul Özkök, Hasan Cemal, Cengiz Çandar,  Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Perihan Mağden gibi yazarlara de cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açıldığına işaret ediliyor.

VOA, G20 Zirvesi  için bazı gazetelere akreditasyon verilmediğine de dikkat çektiği haberinde 120 ülkede 36 binden fazla basın yayın kuruluşunun üye olduğu Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği WAN-IFRA'nın, Dünya Editörler Forumu WEF ile birlikte kaleme aldığı açıklamada akreditasyon sorununa tepki gösterirken “Bir hükümet, ulusal ve uluslararası bakımdan büyük öneme sahip bir etkinliği izlemek isteyen medyaya, editoryal fikirlerinden dolayı cezalandırmak için giriş yasağı koymamalı” dediğini aktarıyor. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@