Vladimir Putin: Eğit Donat ‘Hukuka Aykırı'

NEW YORK/MOSKOVA(ANKA) -  BM Genel Kurulu’nda 10 yıl sonra konuşmaya ...

Haberler 28.09.2015, 13:05
Vladimir Putin: Eğit Donat ‘Hukuka Aykırı'

NEW YORK/MOSKOVA(ANKA) -  BM Genel Kurulu’nda 10 yıl sonra konuşmaya hazırlanan Rusya lideri Putin, gazeteci Charlie Rose'a verdiği röportaj sırasında Suriye’ye askeri birlikleri göndermeyi planlamadıklarını belirtirken Pentagon’un Türkiye’de sürdürdüğü “eğit-donat”programına “hukuka ayrıkı, amacına zarar verici” gibi eleştiriler yöneltti. 

Vladimir Putin’in, BM Genel Kurulu’na katılmak için gittiği ABD’de, CBS ve PBS kanallarında yayımlanan ’60 Minutes’ (60 Dakika) programının yayınlanan diğer bölümünde Moskova'nın askeri birliklerini Suriye'ye göndermeyi planlamadığını vurgularken ''Rusya ne Suriye ne de başka bir ülkedeki askeri operasyonlara katılmayı planlıyor. En azından şimdilik böyle bir planımız yok'' dedi.

Rusya'nın Suriye hükümetine yardım etmeye hazır olduğunu da tekrarlayan Putin, Sputnik tarafından yansıtılan açıklamalarında ABD’nin “eğit-donat” programını da 'Sadece hukuka aykırı değil, aynı zamanda kendi amacına zarar verici' sözleriyle eleştirdi. Putin  “Muhaliflerin muhtemelen 60’ının eğitildiği ortaya çıktı. Bunlardan sadece 4’ü veya 5’i silahlarla savaşıyor. Geri kalanı ise ABD silahlarını aldıkları gibi IŞİD'e katıldı” iddiasında bulundu.

-“RUSYA'DAN IŞİD'E KATILANLAR GERİ DÖNMESİN DİYE ESAD'A YARDIM EDİYORUZ”-

Vladimir Putin, "Rusya Ortadoğu’da liderlik rolü üstlenme çabasında mı?" sorusuna ise “Pek değil” yanıtını verdi. Suriye’de şu anda Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden iki bin civarında savaşçı bulunduğunu söyleyen Putin, Rusya’ya dönmeleri halinde bu kişilerin kendilerine tehdit olacağını belirterek şöyle devam etti:

“Onların ülkeye dönmesini beklemek yerine, Esad'a onlara karşı savaşmaları için yardım etmek daha iyi. Dolayısıyla, Esad’a destek vermeye bizi iten ve teşvik eden en önemli şey bu. Genel anlamda da bölgenin istikrara kavuşmasını istiyoruz.”(ANKA)

(CN/ÖZK)  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@