Velid Muallim: Gerekirse Rus Askerlerinin Konuşlanmasını Talep Edeceğiz

ŞAM(ANKA) – Suriye Dışişleri Bakanı Velih Muallim,  gerek duyulması d...

Haberler 18.09.2015, 10:45
Velid Muallim: Gerekirse Rus Askerlerinin Konuşlanmasını Talep Edeceğiz

ŞAM(ANKA) – Suriye Dışişleri Bakanı Velih Muallim,  gerek duyulması durumunda Şam Yönetiminin Rus askerlerinin ülkesine konuşlandırılmasını talep edeceğini bildirdi. Rus askerlerinin halen Suriye’de, karada Esad ordusunun yanında savaşmadığını söyleyen Muallim “Ancak böyle bir ihtiyaç duyarsak, konuyu inceleriz ve talep ederiz” şeklinde konuştu.

Velid Muallim, Suriye devlet televizyon kanalında yayınlanan açıklamalarında Rus askerlerinin Suriye’de savaştıkları savlarını reddederek “Halen Rus kuvvetleriyle birlikte kara savaşını vermiyoruz  ancak eğer böyle bir ihtiyaç duyarsak konuyu inceleriz ve talep ederiz” sözlerini kullandı.

“Şu ana kadar Suriye ordusu (tek başına) savaşabiliyor ve samimi olarak asıl ihtiyaç duyduğumuz şey, bu terörist grupların elindeki nitelikli silahlara karşı koymak için daha çok cephanelik ve nilelikli silahlardır” diyen Muallim, Rusya’nın Şam Yönetimine halen verdiği desteğin, silah ve yeni silahlara yönelik eğitim olduğunu da anlattıktan sonra Moskova ile ilişkileri “statejik” olarak niteledi.

İran devletine ait İngilizce haber kanalı PressTV, Muallim’in açıklamalarını duyurduğu haberinde Çarşamba günü Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar El Caferi’nin, Rusya’nın Suriye’deki İŞİD mevzillerine karşı ABD’nin liderliğindeki koalisyon gibi hava operasyonlarını yapmasına izin verilmesi gerektiğini söylediğine dikkat çekiyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@