Usa Today: Ankara'daki Saldırı Büyüyen Krizi Sergiliyor

NEW YORK(ANKA) – ABD’nin yüksek tirajlı gazetelerinden USA TODA...

Haberler 12.10.2015, 13:05
Usa Today: Ankara'daki Saldırı Büyüyen Krizi Sergiliyor

NEW YORK(ANKA) – ABD’nin yüksek tirajlı gazetelerinden USA TODAY, Ankara’da hafta sonunda meydana gelen kanlı saldırının “ateş içinde olan bir bölgede ABD’nin çok önemli bir müttefiki için büyüyen krizi sergilediğini" düşünüyor ve Türkiye’de olup bitenlerin neden ABD’yi etkilediğinin altını çiziyor. 

USA TODAY  “Türkiye’deki kargaşa neden ABD’yi etkiliyor” sorusuna başlığına çıkardığı analizinde, “Cumartesi günü Türkiye’nin başkentinde bir barış mitinginde 95 kişinin ölümüne neden olan korkunç intihar saldırısı, ateş içinde olan bir bölgede ABD’nin çok önemli bir müttefiki için büyüyen krizi sergiliyor" diyor.

“ABD uzun bir süreden beri, Avrupa ile Asya arasında köprü oluşturan, Suriye ve Irak’la ortak sınırları olan stratejik konumu nedeniyle Türkiye’yi fırtınadaki kaya gibi bakıyordu” ifadelerini kullanan gazete, Cumartesi günü meydana gelen patlamaların ortaya koyduğu “karmaşık çatlaklar” ve ABD için taşıdığı riskleri dört soruya verdiği yanıtlarda irdeliyor.

Gazete, “Böyle bir saldırıyı kim gerçekleştir ve neden?” sorusu üzerine, PKK ve IŞİD üzerinde durulduğunu, Suriye yönetiminin bile “Suriye Cumhurbaşkanı’nın uzaklaştırılması çağrısında bulunmuş olan bir komşu devleti istikrarsızlaştırmak için bir nedeni”nin olacağını söylüyor. Gazete, "Patlamaların ertesinde Türk Hükümeti şüphelerin hedefi midir?” sorusunu yöneltirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İktidarı sağlamlaştırmak, siyasi özgürlükleri bastırmak ve Türkiye’yi laik bir ülkeden İslamcı bir ülkeye dönüştürmeye çalıştığı” iddialarına da dikkat çekiyor.

Gazete HDP’nin 1 Kasım’da yeniden barajı geçeceğini gösterdiğini de söylüyor.

USA TODAY, “Kısa vadede Türkiye için riskler nelerdir?” sorusunu da “artan istikrarsızlık korkularına” ve 1 Kasım seçiminin ertelenmesi kaygılarına vurgu yaparak yanıtladığı analizinde “Türkiye neden ABD için o kadar önemli?” sorusuna, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen cihatçılar ve mülteci krizine işaret ederek “ABD’nin, müttefikinin istikrarlı olmasında doğrudan bir çıkarı var ancak aynı zamanda geleneksel olarak barışçıl göstericilerin haklarının korunduğunu görme arzusu da var” karşılığını veriyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@