Uluslararası Af Örgütü O Kız'ın Öldürülmesini Kınadı

ANKARA(ANKA) - Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), birkaç gün önce B...

Haberler 26.09.2015, 12:35
Uluslararası Af Örgütü O Kız'ın Öldürülmesini Kınadı

ANKARA(ANKA) - Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), birkaç gün önce Batı Yaka’nın El-Halil şehrinde Filistinli genç kız Hedil El-Heşlemun’un askeri geçiş noktasında işgal güçlerinin ateşiyle şehit edilmesi olayını sert bir dille kınadı.

Filistin Enformasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre İsrail askerlerinin kurşunlarıyla can veren Hedil ile ilgili açıklama yapan Af Örgütü, görüntülerle görgü şahitlerinin ifadelerine dayanarak askerlerin yargısız infazda bulunduklarını söylemenin yerinde olacağını belirterek, görüntülerde genç kızın askerlerin hayatını tehlikeye atacak bir eylem içinde olmadığını ifade etti.

İsrail tarafı kızın yüzünü göstermemesi üzerine ve askerlere saldırmak istemesi nedeniyle El-Heşlemun'un üzerine askerin ateş açtığını iddia etmiş ve daha sonra kızın üzerinde bıçak bulunduğunu öne sürmüştü. Filistin tarafı ise kamera görüntülerini de kanıt göstererek kızın gayet sakin bir durumda bulunduğunu savunuyor.

Askeri geçiş noktasında genç kıza 20 kurşun sıkan işgal güçleri, ambulansın ve ilk yardım ekiplerinin onu alıp götürmesine de izin vermedi. Uzun süre yatan ve kan kaybeden genç kız ancak yarım saat sonra hastaneye kaldırıldı. Daha sonra genç kızın şehit olduğu ilan edildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@