Tusk, Mülteci Krizi İçin Ab Liderlerini Olağanüstü Toplantıya Çağırdı

BRÜKSEL/BERLİN(ANKA) -  Avrupa Birliği, sığınmacı akınına karşı çare aramayı sürdür&u...

Haberler 04.11.2015, 13:25
Tusk, Mülteci Krizi İçin Ab Liderlerini Olağanüstü Toplantıya Çağırdı

BRÜKSEL/BERLİN(ANKA) -  Avrupa Birliği, sığınmacı akınına karşı çare aramayı sürdürüyor. Sığınmacı sayısının daha da artabileceği uyarısı yapılırken AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, sorunu görüşmek üzere liderleri önümüzdeki hafta olağanüstü toplantıya çağırdı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, birliğin dış sınırlarının daha iyi korunması çağrısında bulundu. Schengen Bölgesi'nin dağılması ihtimalinin ancak bu yoldan ortadan kaldırılabileceğini belirten Tusk, "En kötüsünü önlemek istiyorsak daha hızlı hareket etmeliyiz" uyarısında bulundu.

Donald Tusk, AB liderlerini önümüzdeki hafta yapılacak AB-Afrika toplantısı sonrasında bir araya gelerek sığınmacı krizini ele almaya çağırdı.

Bu arada, AB'nin dış sınırların kontrolü ve güvenliğinden sorumlu ajansı Frontex'in Genel Direktörü Fabrice Leggeri, Alman "Bild" gazetesine yaptığı açıklamalarda, AB dış sınırlarında bu yıl 800 binden fazla ihlal vakasının kayıtlara geçtiğini belirtirken sığınmacı akınında zirveye henüz varılmadığını söyledi.

-“TUTUKEVLERİ KURULMALI”-

Fabrice Leggeri, "AB'ye yasadışı yollardan giren ve sığınma hakkı bulunmayan kişiler hızla ülkelerine geri yollanmalı" görüşünü savunurken  söz konusu kişiler için tutukevleri kurulmasını önerdi.

AB düzenlemelerine göre sınır dışı edilmesi kararlaştırılanların 18 aya kadar hapiste kalabildiğine dikkat çekerken AB üyesi ülkelerini, söz konusu süreyi kararlılıkla uygulamaya davet eden Leggeri’nin  açıklamalarını yansıtan Deutsche Welle, şöyle dedi:

“Lüksemburg'da geçen ay toplanan AB içişleri bakanları, haklarında sınır dışı kararı alınmış göçmenlerin hızlı bir şekilde ülkelerine geri gönderilmesini öngören bir planı kabul etmişti. Bu kapsamda Frontex bünyesinde geri dönüşleri organize edecek yeni bir birimin kurulmasına karar verilmişti.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@