Türkiye'ye ‘Sokulmayan' Filistinli General: 'güvenlikle İlgisi Yok'

LONDRA/KUDÜS(ANKA) – El Fetih Merkez Komitesi Üyesi ve Filistin Yönetimi eski İstihbarat Te...

Haberler 22.11.2015, 11:15
Türkiye'ye ‘Sokulmayan' Filistinli General: 'güvenlikle İlgisi Yok'

LONDRA/KUDÜS(ANKA) – El Fetih Merkez Komitesi Üyesi ve Filistin Yönetimi eski İstihbarat Teşkilatı Şefi General Tevfik Tiravi’nin  Cuma günü İstanbul Havaalanında “beş saat gözaltına tutulduktan sonra sınır dışı edilmesi" yankı buldu.  Türk yetkililerin generalin “Türk güvenliğine tehdit oluşturduğunu” söyledikleri bildirilirken Tiravi ise, kararın güvenlik konularıyla bir ilgisi olmadığını iddia etti. 

Jerusalem Post gazetesine göre, Filistin’in Ankara Büyükelçiliğince Filistin lideri Yaser Arafat’ın ölümünün 11. yıldönümü doyasıyla düzenlenen bir etkinliğe katılmak üzere Cuma Türkiye’ye geldiği belirtilen Arafat’ın ölümünü soruşturan Komisyon başkanı  olan Tiravi  İstanbul Havaalanında  “beş saat gözaltında tutulduktan sonra sınır dışı edildi."

Londra’da yayınlanan Al-Quds Al-Arabi gazetesine konuşan Tiravi, “Bunun güvenlik konularına ilişkin olduğunu sanmıyorum.  Düşünebildiğim tek neden Müslüman Kardeşler'e yönelik tutumum ve grubu televizyonda eleştirmiş olmamdır” savlarını dile getirdi.

Bu arada Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’nın Türk yetkilileri kararlarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığı ancak sonuç almadığı belirtildi. Tiravi’nin yardımcısı İhsan Abed de “Türk yetkililerin yasağın Tiravi’nin Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu için konulduğunu söylediklerini” anlattı.

JPost, “El Fetih, kararı şiddetle kınarken bunun tüm Filistinlilere karşı alınmış bir karar olduğunu, yasağın diplomatik kuralların ihlalini oluşturduğunu, Türkiye’nin Hamas lehinde  önyargılı tutumunu gösterdiğini söylediğini” de yazdı. (ANKA)(CN/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@