Türkiye'deki ‘Yayın Yasağı' Ve 'etik' Tartışması Alman Medyasında

BERLİN(ANKA) - Türkiye'de Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümü ile sonuçlanan Çağlayan Adliyesi'ndeki rehin alma eylemi sonrasında yaşanan “yayın yasağı” ve “gazetecilik ilkeleri” tartışmaları, Alman medyasında habe

Haberler 02.04.2015, 12:38
Türkiye'deki ‘Yayın Yasağı' Ve 'etik' Tartışması Alman Medyasında

BERLİN(ANKA) - Türkiye'de Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümü ile sonuçlanan Çağlayan Adliyesi'ndeki rehin alma eylemi sonrasında yaşanan “yayın yasağı” ve “gazetecilik ilkeleri” tartışmaları, Alman medyasında haber oldu.

Deutsche Welle, iki DHKP-C militanı tarafından rehin alınan savcıyı kafasına silah dayanmış halde gösteren fotoğrafın “hükümete muhalif” olarak bilinen bazı basın yayın organlarında kullanılmasının, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Başbakan Davutoğlu'nun sert tepkisine neden olduğunu belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Böyle bir anlayış olamaz. Bu anlayış insani değildir, bu anlayış vicdani değildir" ifadelerine dikkat çeken DWelle, “Ancak tepkiler açıklamayla sınırlı kalmadı” diyor.

Önce Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın talebiyle rehine krizinin yaşandığı gün basına “geçici yayın yasağı” getirilirken  ardından ise Başbakan Davutoğlu'nun talimatıyla Çağlayan Adliyesinde hayatını kaybeden Savcı Kiraz'ın cenaze töreninde akreditasyon uygulaması yapıldığını ve söz konusu fotoğrafı basan yayın organlarının içeriye alınmadığını anlatıyor.

Bu arada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da fotoğrafı birinci sayfasında genişçe kullanan bazı gazeteler hakkında soruşturma başlattığına da işaret edildiği haberde  muhalif basın kuruluşları ve basın örgütlerinin  hükümetin tavrını protesto ettikleri kaydediliyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@