Türkiye'deki Şiddet Olayları Almanya'ya Yansıdı

WASHİNGTON(ANKA) - Türkiye’de terör saldırıları ve şiddet olayla...

Haberler 14.09.2015, 10:30
Türkiye'deki Şiddet Olayları Almanya'ya Yansıdı

WASHİNGTON(ANKA) - Türkiye’de terör saldırıları ve şiddet olaylarının milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığı Almanya’nın gündeminde olduğu belirtiliyor. ABD’li medya, Türkiye’de yaşanan gerilimlerin Almanya’ya yansımalarına dikkat çekerken, "Türkiye'deki Kürt sorununun çatışmalar ve birçok kentte şiddete varan protestolar Almanya’da gündemin ana konularından biri” sözlerini kullandı.

Amerika’nın Sesi (VOA), “Türkiye'deki Kürt sorununun çatışmalar ve birçok kentte şiddete varan protestolar Almanya’da gündemin ana konularından biri” sözleriyle girdiği Berlin mahreçli haberinde “Türkiye’de son bir hafta içinde yaşanan şiddet eylemleri ve sokağa taşan toplumsal olaylar Almanya'da da gerginliğe yol açmaya başladı. Hafta sonunda Almanya'nın çeşitli kentlerinde farklı gruplar tarafından düzenlenen gösterilerde bazı olumsuz gelişmeler yaşandı ve olaylar çıktı” dedi.

Cumartesi günü Berlin’de Berlin Türk Cemaati ile Berlin Alperen Ocakları tarafından Kreuzberg semtinde düzenlenen gösteride, binin üzerine kişi terör saldırılarını kınadığını,  polisin yürüyüşün ardından bazı göstericilerle Kürt gruplar arasında sözlü tartışmalar yaşandığına, bir çiftin ise tartaklandığını duyurduğuna dikkat çekiliyor.

Pazar günü de Berlin’de Türkiye Gençlik Birliği adlı bir grup tarafından düzenlenen bir başka gösteriye katılanlardan bir grup yürüyüşün ardından Krezberg’de kurulan bir HDP standına saldırdığını,  polis tarafların arasında girerek olayların büyümesini engellediğini anlatan VOA,  Pazar günü de Mannheim kentinde 20 sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen gösteride yaklaşık 3 bin kişinin Türkiye’deki terör olaylarını protesto ettiğini de söyledikten sonra şöyle devam etti:  

“Hannover'de ise 650 kişilik bir grup PKK'yı protesto etmek için toplandı, 30 kişilik başka bir grup PKK lehine slogan atarak Abdullah Öcalan posterleri salladı. Bunun üzerine her iki gruptakiler birbirlerine taş ve şişe atmaya başladılar. Karşıt gruplar arasında yaşanan olaylarda 26 yaşında Kürt kökenli bir gencin yaralandığı haber verildi. Polis göstericileri biber gazıyla dağıttı.

Cuma günü ise Frankfurt kentinde PKK’yı protesto eden gruplarla, PKK yanlıları karşı karşıya gelmiş, çıkan olaylarda 50 kişi gözaltına alınmıştı. Yine Cuma günü Bonn kentinde bulunan Ülkü Ocağı, PKK sempatizanları olduğu tahmin edilen bir grubun saldırısına uğradı, dernek binasının camları atılan taşlarla kırıldı.” (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@