Türkiye'deki İlk Kürtçe Doktora Programı El Cezire'de Haber Oldu

DOHA(ANKA) - Türkiye’de “ilk defa Kürtçe doktora programının açılması”...

Haberler 04.11.2015, 10:15
Türkiye'deki İlk Kürtçe Doktora Programı El Cezire'de Haber Oldu

DOHA(ANKA) - Türkiye’de “ilk defa Kürtçe doktora programının açılması”, El Cezire’nin dikkatini çekti.  El Cezire, Türkiye’deki ilk Kürtçe doktora programının Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesinde açıldığını duyururken programa biri Irak Kürt bölgesinden olmak üzere beş öğrencinin alındığını anlattı.

El Cezire, “Türkiye’de açılım süreciyle birlikte Kürt dili ile ilgili Mardin Artuklu Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversitede yüksek lisans, lisansüstü programlar gerçekleştirilerek, bilimsel, kültürel, tarihsel ve pedagojik alanlara yönelik eleman yetiştirildi. Şimdi de ilk olarak Kürtçe doktora programı Diyarbakır’da; Dicle Üniversitesi’nde açıldı” dedi.

Haberde Dicle Üniversitesi’ndeki programa yapılan 19 başvuru arasından beş kişi alındığına işaret edilirken  programa alınan öğrencilerden birinin Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Erbil kentinden geldiği belirtiliyor. Bu arada haberde  değerlendirmelere yer verine programı yürüten Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Hasan Karacan, Kürt dilinin bilimsel olarak “ihmal edildiğini” düşündüğünü söyledi. Karacan şöyle konuştu:

“Kürtçe için ‘Bir dil değil Farsçanın bir kolu’ deniyordu. Bilimsel olarak düşündüğümüzde bu dilin yıllardır ihmâl edildiğini düşünüyorum. Ancak şimdi Türkiye’de dile karşı zihniyet değişimi var. Hem hükümet destekliyor hem de toplum tarafından olumlu karşılanıyor. Rektörümüz, YÖK Başkanı ve Hükümetimizin destekleri ile programımıza başladık. Programa katılan arkadaşlarımız üç yıl eğitim alacaklar. Ardından bu işin uzmanı olarak mezun olacaklar.” (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@