Türkiye'de Işid'e Destek ‘Yüzde 8' Civarında

ANKARA (ANKA) – Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Türkiye’de IŞİD’e destek verenlerin oranı yüzde 8 civarında bulunuyor.

Haberler 19.11.2015, 09:05
Türkiye'de Işid'e Destek ‘Yüzde 8' Civarında

Amerika’nın Sesi’nin haberinde, “Pew Araştırma Vakfı’nın yayınladığı son bir ankete göre Türkiye’de IŞİD’e destek verenlerin oranı yüzde 8 civarında. Ankete katılanların yüzde 17’si IŞİD’e destek veriyor musunuz sorusuna 'Bilmiyorum' cevabı verirken, yüzde 73 oranındaki bir çoğunluk terör örgütüne destek vermediğini söyledi” ifadeleri kullanılıyor.

Habere göre, Lübnan’da ise IŞİD’e destek vermeyenlerin oranı yüzde 100’e yakın çıktı.

Pew Araştırma Vakfı, anketi nüfusunun önemli bir bölümünü Müslümanların oluşturduğu 11 ülke de yaptı. Bu ülkeler arasında Türkiye ve Lüban’ın yanı sıra Ürdün, Burkina, Faso, Malezya, Senegal, Nijerya, Pakistan, İsrail ve Filistin bulunuyor. 

Anket genelinde IŞİD’e karşı olanlar çoğunlukta çıktı. Ancak Pakistan bir istisna oluşturdu ve ankete katılanların yüzde 62’si IŞİD hakkında olumlu veya olumsuz görüş bildirmekten kaçındı. Ankete katılan Pakistanlılar’ın yüzde 9’u IŞİD’e destek verirken, yüzde 28’i karşı çıktığını bildirdi.

Ankete alınan ülkeler arasında IŞİD’e en fazla destek yüzde 14’lük bir oranla Nijerya’dan gelirken, Nijerya’yı yüzde 11 oranındaki destekle Malezya ve Senegal izledi. 

İsrail (yüzde 98), Ürdün (yüzde 94) ve Filistin (yüzde 84), Lübnan’dan sonra, IŞİD’e karşı olanların en yüksek olduğu ilk üç ülke oldu.

Araştırma bu yılın Nisan ve Mayıs ayları arasında yapıldı.(ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@