Türkiye'de Eğitilen Suriyeli Muhalifler Cepheye Sevk Edildi

DOHA(ANKA) - Ürdün ve Türkiye’de "eğit-donat" pro...

Haberler 22.09.2015, 10:00
Türkiye'de Eğitilen Suriyeli Muhalifler Cepheye Sevk Edildi

DOHA(ANKA) - Ürdün ve Türkiye’de "eğit-donat" programı kapsamında gördükleri eğitimin ardından Suriye’ye giriş yapan 30. tümene ait 62 savaşçının 16 araçla birlikte, IŞİD'e karşı savaşın sürdüğü cephelere sevk edildiği bildirildi.

El Cezire “Eğit-donat grubu IŞİD'e karşı savaşılan cephede” başlığı ile verdiği haberde “Ürdün ve Türkiye’de gördükleri eğitimin ardından Suriye’ye giriş yapan 30. tümene ait 62 savaşçı 16 araçla birlikte, IŞİD'e karşı savaşın sürdüğü cephelere sevk edildi” derken Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan 19 Eylül'de Suriye’ye giren 30. tümene bağlı savaşçıların Azez’de kısa bir bekleyişin ardından, IŞİD’le savaşın sürdüğü sıcak cephelerden Mera ve Tel Rıfat cephelerine sevk edildiğini de belirtti.

El Cezire’ye bilgi veren 30. tümen yetkilisi, daha önce Azez ve Afrin arasında yer alan Malikiyye köyünde karargâh kurduklarını ancak bu kez IŞİD’in ilerlemesinden dolayı Mera ve Tel Rıfat kasabalarında savaşan diğer muhalif gruplarla anlaşıp sıcak cephelere geçtiklerini söyledi. 30. tümen yetkilisi ayrıca Nusra Cephesi ile sorun yaşanmaması için gerekli görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.

“Eğit-donat” bünyesinde eğitim gören askerlere ihtisas alanına göre silah ve teçhizat desteği verildiğine dikkat çeken El Cezire, “Eğitim dönüşü her beş asker için bir pikap tahsis edilirken, bu pikaplara 14.5 milimetrelik Doçka marka otomatik silahlar monte edildi. Ayrıca bol miktarda cephane desteği verilen eğit-donat grubunun doğrudan IŞİD’le çatışmaların sürdüğü cephelere gönderilmesi olası bir Nusra saldırısını engelleme girişimi olarak yorumlanıyor” dedi.

Nusra Cephesi’nin ABD'nin Türkiye ile başlattığı eğit-donat programına savaşçı tedarikini yapan 30. tümenin komutanını ve bazı savaşçıları kaçırdığı, örgüt bazı muhalifleri serbest bırakırken tümen Komutanı Albay Nedim Hasan’ın ise hâlâ örgütün elinde olduğu anımsatılıyor.

-“GRUPTA TÜRKMEN BULUNMUYOR”-

Haberde 30. tümen içerisinde şu an herhangi bir Türkmen tugayı bulunmadığına da dikkat çekiliyor. El Cezire’ye  kaynaklar, eğitim gören son 62 askerin 2,5 ay önce Suriye’den çıkış yaptığını, bu grubun içerisinde Türkmen bulunmadığını kaydetti.

El Cezire haberine “Suriye’ye giriş yapan muhalif 30. tümen askerleri, Tel Rıfat’tan Yusuf Kepso, Mera’dan Abul Abbas ve Etarip bölgesinden Ebu Zeyd isimli komutanlar tarafından kurulan Arap tugaylara ait savaşçılar” diye ekliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@