Türkiye Ve Fransa Arasındaki İstihbarat Sorunu Wsj'da Haber Oldu

NEW YORK(ANKA) – Türk yetkililerin, Paris’teki intihar bombacılarından biri olan Ömer İsma...

Haberler 17.11.2015, 12:15
Türkiye Ve Fransa Arasındaki İstihbarat Sorunu Wsj'da Haber Oldu

NEW YORK(ANKA) – Türk yetkililerin, Paris’teki intihar bombacılarından biri olan Ömer İsmail Mostefai  konusunda son bir yılda iki defa Fransa’yı uyardığı ancak yanıt almadığı bilgileri, İŞİD’le mücadeledeki istihbarat paylaşımına ilişkin tartışmaları alevlendirdi.  Wall Street Journal gazetesi, Türk ve Fransız istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının ortaklaşa terör şüphelileri takip etme çabalarındaki “eksikliklerin İslam Devleti’nin yükselen tehdidine vurgu yaptığını” düşünüyor.

Wall Street Journal, “Türk otoriteler, Fransız meslektaşlarının,  Paris’i vuran şüpheli ile ilgili tekrarlanan uyarılarını göz ardı ettiklerini söylüyor” ifadesine yer verdiği haberinde “Türk ve Fransız istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının ortaklaşa terör şüphelilerini takip etme çabalarındaki eksiklikler son dönemde Irak ve Suriye’de kontrol ettiği topraklarının çok ötesini vuran İslam Devleti’nin yükselen tehdidine vurgu yapıyor” yorumunu yapıyor.

Mülteci krizi ardından gelen Paris saldırılarının aynı zamanda teröristlerin kontrollerin zayıf olduğu sınırlardan geçerek Batılı hedefleri vurma kabiliyetlerine işaret ettiğini söyleyen gazete haberinde, “NATO üyesi Türkiye, müttefiklere daha yakın işbirliği çağrısını yaptı, bu da, istihbarat bağlarının iyileştirilmesine yönelik çabaların terör saldırılarını önlemede yetersiz kaldığının işaretidir” diyor.

WSJ, Antalya’daki G20 zirvesine katılan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un ise Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin uyarılarına ilişkin henüz bir bilgi almadığını söylerken bilgi ve istihbarat paylaşımının artırılması gereğinden bahsettiğine dikkat çekiyor. Gazete şöyle devam ediyor:

“Türkiye tarafından 3 bin 500 yabancı savaşçı ve radikal şüphelinin sınır dışı edilmesi gibi,  daha derin bir işbirliği yönünde bazı ilerlemeler sağlanmış olsa da, bazı militanların hala otoritelerin kontrolünden kaçmaya başarıyor.”

Çeşitli örneklerin verildiği haberde Ocak ayında Paris’teki Charlie Hebdo dergisi ve bir markete yönelik saldırıları gerçekleştirenlerin birinin eşi olan Hayat Boumeddiene’in eylemlerin ardından İspanya ve Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiği anımsatılıyor. Haberde Fransız ve Avrupalı yetkililer Türkiye’yi suçlarken, Türk yetkililerinin de Avrupalı ortaklarını “kritik istihbarat” vermemekle itham ettiklerine dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@