Türkiye, Peşmerge'ye ‘En Fazla Askeri Eğitim' Sağlayan Ülke

ANKARA/ERBİL(ANKA) – Kuzey Irak’ta, Peşmerge’nin geçen hafa Şengal’ı IŞİD’i...

Haberler 15.11.2015, 13:25
Türkiye, Peşmerge'ye ‘En Fazla Askeri Eğitim' Sağlayan Ülke

ANKARA/ERBİL(ANKA) – Kuzey Irak’ta, Peşmerge’nin geçen hafa Şengal’ı IŞİD’in elinden kurtarmasının yankıları sürerken Türkiye’nin IŞİD’le savaş sürecinde 2 bin 308 Peşmergeye askeri eğitim verdiği bildiriliyor ve Türkiye, “Peşmerge’ye en fazla eğitim veren ülke” olarak niteleniyor.

Rudaw, Türkiye'de Başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgilere göre, bugüne kadar 4 farklı merkezde, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) toplam 2 bin 308 Peşmerge askeri eğitimden geçti.

 “Türkiye bu sayıyla, en fazla Peşmergeye eğitim sunan ülke durumunda” diyen Rudaw, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) uzmanları tarafından verdiği eğitimin konuları arasında havan, uçaksavar, ilkyardım, meskun mahalde muharebe, el yapımı patlayıcılar, ani müdahale ve topçuluk yer alıyor” sözlerini de kullanıyor.

 -“GELEN ASKERİ MALZEME”-

 Rudaw Ankara kaynaklı haberinde, Türkiye’den Kürdistan Bölgesi’ne gelen askeri malzeme de şöyle sıralıyor:

- “16 Şubat 2015: 500 adet çöl botu, 500 adet kamuflaj elbisesi, 500 adet kamuflaj sırt çantası, 500 adet panço, 500 adet kamuflajlı mühimmat yeleği, 500 adet uyku tulumu, 1000 adet matara, 500 adet fanila, 500 adet parka, 65 adet soğuk iklim çadırı, 15 adet mayın arama dedektörü, 65 adet pusula, 150 adet harita çantası, 150 adet dürbün ve toplam 22 adet muhtelif model gece görüş dürbünü. 

 -13 Nisan 2015: 15 adet pikap.  3 çadırkent 200 bin göçzede."

 Rudaw haberinde ayrıca IŞİD saldırılarından kaçan 34 bin 500 Kürt (Ezidiler de dahil), Türkmen ve Arap’ın, AFAD tarafından Zaho ve Duhok’ta kurulan üç geçici barınma merkezine yerleştirildiğine dikkat çekerken  AFAD koordinasyonunda Şengal, Duhok, Telafer ve Bağdat’a 761 tır dolusu insani yardım malzemesinin (gıda, giyim, hijyen, barınma, vb.) gönderildiğini anlatıyor.

 “Yardım Tırlarının 83’ü Irak Türkmen Cephesi’ne teslim edildi, 142’si Türkmen nüfusun yoğun olduğu bölgelere, 52’si de Ezidiler’e dağıtıldı. 97 tır malzeme yine Ezidiler için Duhok Valiliği’ne teslim edildi. 387 tır dolusu malzeme ise barınma merkezlerinde kullanıldı” denilen haberde “Aynı dönemde çatışmalardan kaçan 200 bini aşkın Iraklı’nın Türkiye’ye geçtiğine” dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@