Türkiye, Libya'daki Saldırıları Kınadı

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, dün Libya’da Bingazi ve &cc...

Haberler 20.09.2015, 21:50
Türkiye, Libya'daki Saldırıları Kınadı

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, dün Libya’da Bingazi ve çevresinde gerçekleştirilen hava saldırılarını kınayarak, “Libya’nın geleceği için tüm kesimleri sorumluluk ve sağduyu içinde hareket etmeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 19 Eylül’de Libya’da Bingazi ve çevresine gerçekleştirilen hava saldırılarının kınandığı belirtildi. Bu tür eylemlerin, Libya'da 2015 Ocak ayından bu yana BM kolaylaştırıcılığında sürdürülen ve son aşamasına gelinen Libya siyasi diyalog sürecinin olumlu sonuçlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacağının açık olduğu vurgulanan açıklamada, “Libya’daki tüm tarafların, Fas’ın Sahirat kentinde devam eden görüşmeler sonucunda uzlaşıya varmalarına ve uzun süredir müzakere ettikleri ‘Siyasi Anlaşma’ ile eklerini vakit kaybetmeksizin imzalamalarına yönelik çağrımızı yineliyor; karşılıklı uzlaşı temelinde bir Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bir an önce kurulmasını önemle bekliyoruz” denildi.

Gelinen bu nihai aşamada, çatışma ortamına geri dönülmemesi için tüm tarafların üzerine düşeni yapacağına inanıldığı belirtilen açıklamada, “Libya’nın geleceği için tüm kesimleri sorumluluk ve sağduyu içinde hareket etmeye davet ediyoruz. Bu çerçevede, kardeş Libya halkının yıllardır özlemini çektiği ve uğruna büyük bedeller ödediği barış, istikrar ve refah ortamına bir an önce kavuşmasını temenni ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@