Türkiye Küresel Göç Ve Kalkınma Forumu Toplantısına Evsahipliğini Yapacak

ANKARA(ANKA) – İki milyonu aşkın sığınmacıyı barındıran Türkiye&rsquo...

Haberler 13.10.2015, 12:05
Türkiye Küresel Göç Ve Kalkınma Forumu Toplantısına Evsahipliğini Yapacak

ANKARA(ANKA) – İki milyonu aşkın sığınmacıyı barındıran Türkiye’nin 1 Temmuz 2014’ten itibaren Dönem Başkanlığını yürüttüğü Küresel Göç ve Kalkınma Forumunun 8. Zirve Toplantısı, 150 ülkenin katılımıyla 14-16 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.Toplantıda mülteci krizinin önemli bir konuyu oluşturması bekleniyor. 

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun evsahipliğini yapacağı Zirvenin açılışını ise Başbakan Ahmet Davutoğlu yapacak.

150 ülkenin temsil edileceği Zirve’ye, BM Genel Sekreter Vekili, BM Mülteciler Yüksek Komiseri, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi, BM Genel Sekreterinin Uluslararası Göç Özel Temsilcisi başta olmak üzere, uluslararası kuruluşların üst düzey yetkilileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılacak.

Avrupa Birliği’nden Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri ‘nin de bulunacağı Zirveye  bin kişi civarında katılım bekleniyor.

-ANA TEMAS:  ‘SÜRDÜREBİLİR KALKINMA VE İNSAN HAREKETLİĞİLİĞİ’-

Dışişleri Bakanlığı’ndan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada “Forum Başkanlığımızın ana teması, devletler, uluslararası örgütler, sivil toplum ve özel sektör arasındaki işbirliği ile etkin bir uluslararası göç yönetimi sağlanabileceği fikrinden hareketle, ‘Ortaklığın Güçlendirilmesi: Sürdürülebilir Kalkınma için İnsan Hareketliliği’ olarak belirlenmiştir” denildikten sonra şöyle devam ediliyor:

“Forum Başkanlığımız, halen iki milyonu aşkın Suriyeliye koruma sağlayan ülkemizin, Birleşmiş Milletler gündeminde de önemli yer tutan göç ve kalkınma ilişkisi konusundaki etkin çabalarının göstergesidir.

Küresel Göç ve Kalkınma Forumu 8. Zirvesi, ülkemizin göç yönetimi alanında izlediği, tarihten gelen deneyimine dayanan etkin politikalarının küresel düzeyde bir kez daha yansıtılmasına imkan sağlayacaktır.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@