'türkiye Adalete Karşı Bariz Şekilde Yenildi'

WASHİNGTON/ERİVAN(ANKA) – ABD ziyareti sırasında  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a eşlik eden Dışişleri Bakanı  Edvard Nalbandyan, Türkiye’ye ağır eleştiriler yöneltirken “Türkiye adalete karşı bariz şekilde yenildi”

Haberler 08.05.2015, 12:30
'türkiye Adalete Karşı Bariz Şekilde Yenildi'

WASHİNGTON/ERİVAN(ANKA) – ABD ziyareti sırasında  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a eşlik eden Dışişleri Bakanı  Edvard Nalbandyan, Türkiye’ye ağır eleştiriler yöneltirken “Türkiye adalete karşı bariz şekilde yenildi” iddiasını dile getirdi.

Edvard Nalbandyan, ABD Ulusal Basın Kulübünde, uluslararası medyaya, Ermenistan ve bazı ülkelerde soykırım iddialarının 100. yıldönümüne yönelik gerçekleştirilen anma etkinliklerine ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

News.am’a göre, Nalbandyan, geçen ay Vatikan’da düzenlenen ayin sırasında “Ermeni soykırımı”nı zikreden Papa Francis’e Ankara’dan yöneltilen sert eleştirilere değindiği konuşmasında Türkiye’nin Papa’nın verdiği mesajı “anlamak yerine ne yazık ki Türkiye onu tarafgirlikle suçlamaya cüret etti. Ve bu tek olay değil; Türkiye son haftalarda kendi dayanışmalarını ifade eden ve 100. yılı ananları kaba bir şekilde suçladı” iddialarında bulundu. Nalbandyan savlarını şöyle sürdürdü:

“Bunlardan sadece birkaçını sayayım: Avrupa Parlamentosu, Frasa, Rusya, Almanya, Avusturya, ABD,. Türkiye sadece bu ülkeleri ve uluslararası kuruluşları eleştirmekle kalmadı, hakikaten meydan okudu ve adalete karşı savaşında bariz bir şekilde yenildi.”

Buna karşın “Anma günleri geçmişi kabul etme ve daha iyi bir gelecek zemini yaratmak için olanaklar yaratabilirdi. Türkiye’nin bu yolda ilerleyeceği umudunu taşıyoruz” sözlerini de kullanan Nalbandyan, “Geçtiğimiz yıl Ankara’da Ermenistan Cumhurbaşkanının Erivan’da 100. yıldönmü etkinliklerine katılım davetini takdim ettim. Türkiye kendisine uzatılan eli sıkmayı tekrar reddetti” şeklinde konuştu.

Bakan Nalbandyan, Ermenistan'ın Türkiye'den toprak talebinin olmadığını, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda herhangi bir ön koşullarının da olmadığını söylediği konuşması sırasında ayrıca “Ermeni soykırımını tanıyan ABD'nin bazı eyaletlerine şükranını” ifade etti.(ANKA)

(CN/ÖZK)  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@