Times: Yunanistan Ve Türkiye Düşmanlıklarını Bir Kenara Bırakacak

LONDRA(ANKA) – Yunan Başbakanı Aleksis Çipras'ın mülteci k...

Haberler 19.11.2015, 09:55
Times: Yunanistan Ve Türkiye Düşmanlıklarını Bir Kenara Bırakacak

LONDRA(ANKA) – Yunan Başbakanı Aleksis Çipras'ın mülteci krizini çözme çabaları çerçevesinde Türkiye’ye yaptığı ziyarete dikkat çeken İngiliz Times Gazetesi, iki ülkenin "tarihi düşmanlıkları bir kenara bırakıp, birlikte çalışacaklarını” yazıyor.

Times, İstanbul Muhabiri Alex Christie-Miller'ın imzasını taşıyan haberde, Yunanistan ve Türkiye'nin "kendilerini ayıran denizi geçmeye çalışan mültecilerin sayısına engel olmak için tarihi düşmanlıklarını bir kenara bırakıp, birlikte çalışacaklarını" vurguluyor.

Haberde iktidara gelmesinden bu yana ilk kez Türkiye'yi ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'yla "insani trajediye" son vermek için birlikte çalışmayı taahhüt ettiği belirtiliyor.

Liderlerin Avrupa'ya yönelik göçmen yükünü omuzlamak için daha çok şey yapma çağrısında bulunduğunun da söylendiğini anlatan Times, BBCTürkçe’nin yansıttığı haberinde  “Kısmen toprak anlaşmazlıkları nedeniyle birbirine yıllarca düşmanlık besleyen iki taraf bakanlıklar arasında ilişkileri derinleştirmeyi ve göç ile insan kaçakçılığı şebekelerini ele alacak bir çalışma grubu kurulması konusunda uzlaştı” dedikten sonra şöyle devam ediyor:

“Geçtiğimiz haftalarda AB liderleri göç krizinde Türkiye'nin yardımını almak için harıl harıl uğraştı. AB Ankara'ya 3,2 milyar Euro mali yardım, Türk vatandaşlarına uygulanan vize rejiminin rahatlatılması ve duran üyelik görüşmelerinin canlandırılmasını önerdi. Ankara'nın uzun süredir devam eden AB macerası kısmen Kıbrıs'taki çıkmaz nedeniyle durdu. Şu anda Ada'nın her iki yanındaki yönetimler birleşme isterken, Davutoğlu uzun süredir devam eden sorunun çözümü için 'bir fırsat penceresi' bulunduğunu söyledi."(ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@