Telegraph'tan Türkiye'ye Ağır İddia: Türkiye ‘Soykırım' Diyen Ülkelere Saldırıyor

LONDRA(ANKA) –  24 Nisan arifesinde tartışmalar sürerken İngiliz Daily Telegraph gazetesinden Türkiye’ye “ağır bir iddia” geldi. Gazete’nin Orta Doğu editörü Richard Spencer, Türkiye'nin 1915 olaylarına tutumunu irdelediği ya

Haberler 23.04.2015, 19:16
Telegraph'tan Türkiye'ye Ağır İddia: Türkiye ‘Soykırım' Diyen Ülkelere Saldırıyor

LONDRA(ANKA) –  24 Nisan arifesinde tartışmalar sürerken İngiliz Daily Telegraph gazetesinden Türkiye’ye “ağır bir iddia” geldi. Gazete’nin Orta Doğu editörü Richard Spencer, Türkiye'nin 1915 olaylarına tutumunu irdelediği yazısında “Türkiye 'soykırım' diyen ülkelere saldırıyor” iddiasında bulundu.

Spencer, "Türkiye 24 Nisan'ın 100. yılını, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan ülkelere saldırmak için kullandı" sözleriyle girdiği yazısında Türkiye'nin Avrupa Parlamentosuyla yaşadığı gerilimi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 1915 olaylarına ilişkin açıklamalarına dikkat çekti.

BBCTürkçe tarafından yansıtılan yazıda Türkiye'nin, “soykırım” ifadesini kullanan Avusturya'nın büyükelçisini çağırma kararı aldığına da dikkat çekildi. Yazıda 1915 olaylarıyla ilgili su savlar da dile getirildi:

"Türk yetkililer, bir (ırkın) kasten yok etme politikası olmadığı konusunda her zaman ısrar ediyor fakat birçok Ermeni'nin Davutoğlu'nun ifadesiyle 'tehcir' edilirken öldüğünü kabul ediyor. Ama hala kayıp olan bazı anılar var. Ülkenin doğusundaki binlerce yıllık medeniyetin kanıtları çoğunlukla silinmiş. Birçok kilise yıkılmış veya çiftlik binası olarak kullanılıyor. Bazıları, orada daha önceden ibadet edenlere ne olduğuna dair hiçbir işaret bırakmayacak şekilde camiye dönüştürülmüş."

Yazıda Türkiye'nin iki önemli müttefiki İngiltere ve ABD'nin “soykırım” ifadesini kullanmayı reddettikleri de anımsatıldıktan sonra ABD Başkanı Obama'nın seçim kampanyası döneminde “soykırımı” tanıma sözü verdiği fakat hiçbir bir zaman bu ifadeyi alenen kullanmadığı kaydediliyor.(ANKA)

(CN/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@