Telegraph Zergele'den Yazıyor

Türkiye’nin PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarını hedef alan hava operasyonları sırasında Kandil eteklerindeki Zergele’de sivillerin de öldürüldüğü iddialarını yalanmasına rağmen bu yöndeki savlar devam ediyor.

Haberler 09.08.2015, 14:00
Telegraph Zergele'den Yazıyor

LONDRA(ANKA) – Türkiye’nin PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarını hedef alan hava operasyonları sırasında Kandil eteklerindeki Zergele’de sivillerin de öldürüldüğü iddialarını yalanmasına rağmen bu yöndeki savlar devam ediyor. İngiliz The Telegraph Gazetesi, Zergele mahreçli haberinin başlığına, bir  Peşmerge komutanına atfen verilen “Ben IŞİD’le şavaşırken Türk hava baskınları kardeşlerimi öldürdü” sözlerini çıkarıyor.  

Telegraph Gazetesi,  “Mamend Resul, Türk F16’larının kız kardeşi, erkek kardeşi ve kuzenini öldüren füzeleri ateşlediğinde evde değildi. Cephede, hem Türkiye hem de Britanya dahil, NATO müttefiklerinin düşman olarak ilan edilmiş İslam Devlet ile savaşıyordu” sözleriyle girdiği haberinde Resul’un üyesi olduğu Peşmerge’nin “karmaşık Ortadoğu siyasi dünyasında Türkiye’nin bir müttefiki olarak kabul ediliyor,  Britanyalı kuvvetlerce eğitiliyor ve Almanya tarafından silahlandırılıyor” diye yazıyor.

Zergele’de “aralarında yaşlılar ve bir kadın öğretmeninin de bulunduğu sekiz kişinin öldüğünün” anlatıldığı haberde Resul’un Cuma günü yapılan cenaze töreni sırasında Türkiye’yi sorumlu tutarken “Türkiye’ye hiçbir şey yapmadık” dediği de aktarılıyor.

Telegraph, Türkiye ile PKK arasında “2013 yılında başlatılan barış süreci”ne değinirken ateşkesin bozulduğunu ve Türkiye’nin “intikam” aldığını iddia ediyor. PKK’nın son haftalarda Türkiye’de polis ve asker öldürdüğüne işaret eden gazete, ancak olup bitenlerin esas nedeni olarak Suriye ve Irak’taki düzen çökmesine bağlıyor.

PKK’nın Türkiye’nin “IŞİD’e yardım ettiği” iddiasına da yer veren gazete, Kürtlerin Kobani dahil Suriye’deki son “başarıları” ve Türk sınırında kontrollerindeki bir bölgenin oluşmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “bir kırmızı çizgisini tehdit ettiği” yorumunu yapıyor.

Telegraph, Suriye’de savaşan YPG’nin PKK’ya olan bağlarının sır olmadığını belirttiği haberinde  “uzak görüşlü” olarak nitelediği Erdoğan’ın “Kemal Atatürk’ün ölümünden bu yana Türkiye’nin en güçlü lideri olarak mirasının Türkiye’nin egemenliğinde herhangi bir kayıpla lekelenmemesini” istemediğini savunduktan sonra Erdoğan’ın aynı zamanda “barışın gerçek düşmanlarının Esad Rejimi ve PKK olduğunu söyleyerek IŞİD tehdidini küçümsediğini” öne sürüyor.

Türkiye’nin PKK’ya karşı “1000 baskın düzenlerken IŞİD’i hedef alan baskıların bir elin parmaklarıyla sayılabileceğini” savunan gazete, haberinde ayrıca Haziran seçimlerinde Kürt olmayan seçmenlerin  HDP’ye verdikleri oyların “AKP’yi çoğunluktan yoksun bırakmaya yettiğine” de dikkat çekiyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@