Telegraph Yazarı: Mutlak Zafer İstikrarla İlgili Kaygıları Sona Erdirmez

LONDRA(ANKA) –  Türkiye’deki seçim sonuçları...

Haberler 03.11.2015, 11:50
Telegraph Yazarı: Mutlak Zafer İstikrarla İlgili Kaygıları Sona Erdirmez

LONDRA(ANKA) –  Türkiye’deki seçim sonuçları yabancı basında haberlerin yanı sıra köşe yazılarında da yoğun biçimde yorumlanıyor. Daily Telegraph yazarı Mark Almond, “Pazar günkü seçimlerde, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin elde ettiği mutlak zafer, ülkenin istikrarıyla ilgili kaygıları sona erdirmez mi?” sorusuna “maalesef hayır” yanıtını verdiği yorumunda, NATO'daki müttefiklerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güneydeki komşularına yönelik politikalarına sadık kalıp kalmadığıyla ilgileneceğini düşünüyor.

Daily Telegraph yazarı Mark Almond da “Erdoğan’ın zaferi Türkiye’nin istikrarına tehdit” gibi ağır eleştirisinde bulunduğu yorumunda, "Pazar günkü seçimlerde, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin elde ettiği mutlak zafer, ülkenin istikrarıyla ilgili kaygıları sona erdirmez mi? NATO'nun Orta Doğu'daki, yaşamsal öneme haiz müttefikine, beş aydır devam eden siyasi çıkmaz ve mezhepsel şiddetin ardından sükunet gelmedi mi?" sorusuna "Maalesef hayır” yanıtını veriyor.

Yazısında, “Cumhurbaşkanı'nın gerilim ve korku politikasıyla kazandığı” iddiasında bulunan Almond, "NATO'daki müttefikleri, bölünmüş bir muhalefete baskılarından çok, Erdoğan'ın güneydeki komşularına yönelik politikalarına sadık kalıp kalmadığıyla ilgilenecek” sözlerini kullanıyor.

Almond, BBCTürkçe’nin yansıttığı yazısında, "Erdoğan için, Kürtlerin hem içeride hem de Suriye ve Irak'ta arz ettiği tehdit dört yılda çözmesi gereken bir sorun. Washington, Erdoğan'ın Suriye'deki ikili oyunundan duyduğu rahatsızlığı artık gizleyemezken, Batı mülteci krizi nedeniyle ona çaresiz bir şekilde muhtaç” görüşünü öne sürüyor.  

Mark Almond, "Erdoğan şimdi büyük sarayında konumunun sağlam olduğunu düşünebilir. Ama, İslami dayanışma ve Türk milliyetçiliğinden aldığı destek gücünün sınırları görmesini engellememeli” uyarısını yapıyor.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@