Tel Aviv Moskova’ya özel hat çekti

Rusya ve İsrail arasında ‘yanlış anlamaların önüne geçmek için’ ortak bir mekanizmanın kurulacağı duyuruldu

Haberler 24.09.2015, 01:30
Tel Aviv Moskova’ya özel hat çekti

Batı destekli terör gruplarının son dönemde ciddi sıkıntılar yaşadığı Suriye’de, Rusya oyuna tam anlamıyla dahil oldu. Şam yönetimine kritik hava savunma sistemleri sağlayan Rusya ayrıca terör gruplarına karşı kritik önemde olan zırhlı araçları Suriye’ye göndermeye başladı. Moskova’nın bu adımları Suriye’ye sık sık hava saldırıları düzenleyen İsrail’de kaygıları tırmandırdı. Harekete geçen İsrail yönetimi, geniş bir heyetle Rusya’ya çıkarma yaptı. Moskova’da gerçekleşen görüşmelerin ardından Suriye konusunda “yanlış anlaşılmaların önüne geçilebilmesi için” İsrail ve Rusya arasında ortak bir mekanizma kurulacağı bildirildi.

AÇIKLAMA İSRAİL’DEN
İsrail Başbakanlık Ofisinden, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova’da yaptığı görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yayımlandı. Açıklamada Netanyahu’nun, “İsrail’in güvenliği için çok önemli olan Suriye konusunu gündeme getirdim ve yapıcı bir diyalog oldu. Rus ve İsrail güçleri arasında yanlış anlamaların önüne geçebilmek için ortak bir mekanizma kurulması kararlaştırıldı” şeklindeki ifadelerine yer verildi. “Yanlış anlamaların önlenmesinin çok büyük öneme sahip olduğuna” dikkati çeken Netanyahu, açıklamasında şunları kaydetti: İsrail, Suriye toprakları üzerinden Hizbullah’a gelişmiş ve ölümcül silahların transferini önlemek için aralıksız çalışıyor. İsrail, İran’ın Golan Tepelerinde kurmaya çalıştığı ikinci bir terör cephesini kabul etmeyecektir. İsrail, bu konuda harekete geçiyor ve Rusya da dahil herkesin bunun nasıl yapıldığını bilmesi önemli. Yanlış anlaşılmaları sonra değil daha ortaya çıkmadan önlemek önem arz ediyor.

SURİYELİ YETKİLİLER: RUSYA 5 UÇAK GÖNDERDİ 
Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan üst düzey Suriyeli yetkili ise Rusya’nın en az 5 savaş uçağını Suriye’ye gönderdiğini açıkladı. 

Suriyeli yetkili bu uçaklar arasında IŞİD’e karşı kritik önemde olan gelişmiş keşif jetlerinin de bulunduğunu belirtti. Yetkiliye göre uçaklar Lazkiye’de konuşlandırıldı. Rusya’dan gönderilen uçakların Deyr ez-Zor ve Rakka bölgesinde IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlarda kilit rol oynadığı belirtildi. 

SAVAŞ JETLERİNİN AZILI DÜŞMANI PANTSİR-S1 
PantsIr-S1, Rusya’nın Suriye’ye verdiği hava savunma sistemlerinin başında geliyor. Pantsir-S1, her türlü hava saldırılarına karşı askeri tesisleri koruyan genel uçaksavar füze ve top sistemidir. Uzun menzilli hava savunma sis-temleri dahil askeri ve sivil tesislerin hava saldırılarına karşı korunmasını sağlamak için tasarlandı. Ayrıca yer üstü ve su altı tehditlere karşı koruma yeteneğine sahip. Sistemin temel özelliği, füze ve toplarla çok kanallı tespit ve takip sisteminin aralıksız yakalama bölgesini oluşturmasıdır. 

İSRAİL, NEDEN ÇEKİNİYOR?
İsrail basınına göre Netanyahu hükümeti, zaman zaman Hizbullah’a silah sevkıyat noktalarını hedef alan ve Suriye’den yapılan roket atışlarına cevap veren İsrail savaş uçaklarının, Rus jetleri ve Rusların kontrol ettiği uçaksavar sistemleriyle karşı karşıya gelmesinden endişe ediyor. Netanyahu’ya İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gadi Eisenkot ve İsrail Askeri İstihbarat Şefi Tümgeneral Herzl Halevi’nin eşlik etmesi de ziyaretin bu anlamda stratejik önemini gösteriyor.

 
AYDINLIK
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@