Tanınmış Abd'li Bankacı William Rhodes, Türkiye Dahil Beş Ülkeye İşaret Etti

LONDRA(ANKA) – Yükselen piyasaların finansal piyasalardaki riskleri &...

Haberler 27.10.2015, 13:30
Tanınmış Abd'li Bankacı William Rhodes, Türkiye Dahil Beş Ülkeye İşaret Etti

LONDRA(ANKA) – Yükselen piyasaların finansal piyasalardaki riskleri “körüklediği” öne sürülüyor. Tanınmış ABD’li bankacı William Rhodes, yükselen piyasaların finansal piyasalardaki riskleri “körüklediğini” savunurken Çin, Rusya, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye’deki “artan ekonomik zorlukların" altını çizdi.

Önde gelen ABD’li bankalarda üst düzey görevlerde bulunan ve halen küresel danışmanlık şirketi William Rhodes Global Advisors Başkanı ve CEO’su olan William Rhodes, Financial Times Gazetesince yayınlanan “Yükselen piyasaların finansal piyasalardaki riskleri körüklüyor” başlıklı makalesinde “Başta Çin, Rusya, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye olmak üzere birçok yükselen piyasadaki artan ekonomik zorluklar, kötüleşen 2016 küresel ekonominin görünümüne ve finansal piyasalardaki artan risklere önemli bir katkı yapıyor. Aslında deflasyonun eşliğindeki uluslararası durgunluk riski olasılığı artıyor” değerlendirmesini yapıyor.

Bu olasılığı, dünya ekonominin durumunun kilit bir göstergesi olan emtia fiyatları ve dünya ticaretindeki büyümenin gerilemesinin de körüklediğini ifade eden Rhodes, şunları da yazıyor:

“1997 yılının yaz aylarında İnter-American Development Bank toplantısı sırasında bir Asya finansal krizinin artan tehlikesi konusunda uyarıda bulundum. Daha sonra 2007 yılının ilk baharında Financial Times’ta finansal piyasalardaki kötüleşen koşullardan kaygı duymamız gerektiğini yazdım. Şimdi de bir kez daha alarm zillerini çalmanın uygun olacağına inanıyorum.”

Çin ekonomisindeki sorunlar, Avrupa’daki ekonomik yavaşlama, Japonya’daki durgunluk  gibi çeşitli faktörlere vurgu yapıldığı makalede önde gelen ekonomilerin çoğunda siyasilerin büyüme sağlama konusunda merkez bankalara fazla sorumluluk yüklediği de savunulduktan sonra FED’nin “tutarsız” açıklamalarının finansal piyasalardaki yüksek tedirginliğe katkı yaptığı öne sürülüyor.

Rhodes “Oynak ortamda gelişmiş ülkelerin ve yükselen piyasaların önde gelen hükümetleri ile merkez bankaları arasında politikaları koordine etmek amacıyla daha fazla çaba gösterilmesini" istediği makalesinde, “Siyaset yapıcıları, piyasa belirsizliklerini azaltmak,  istikrar ve büyüme olanakları konusunda güvence oluşturabilmek için  her türlü çabayı göstermeli” diyor ve hem yükselen hem de gelişmiş piyasalarda finansal şirket yöneticilerinin de operasyonlarını daha sıkı bir disiplinin altına almaları gereğini vurguluyor. ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@