Suriyeli Sığınmacıların Yeni Rotası Times'da Haber Oldu

LONDRA(ANKA) – Ailesiyle Avrupa’ya geçmeye çalışırken ...

Haberler 15.09.2015, 09:50
Suriyeli Sığınmacıların Yeni Rotası Times'da Haber Oldu

LONDRA(ANKA) – Ailesiyle Avrupa’ya geçmeye çalışırken Ege Denizi’nde hayatını kaybeden Suriyeli çocuk Aylan Kurdi’nin sahile vuran cansız bedeni görüntülerinin tüm dünyayı sarsmasından sonra sığınmacıların artan sayıda Edirne üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışmasına dikkat çeken yabancı medya organlarından İngiliz Times gazetesi, Türkiye'nin kıyı bölgelerinde arttırılan güvenlik güçlerinin karadan Avrupa'ya gidişleri çoğalttığını yazıyor.

Times, “Mültecilerin Edirne üzerinden Avrupa rotası”na vurgu yaparak okuyucularına mültecilerin Avrupa'ya giderken kullandıkları yeni bir rotadan bahsediyor.

Türkiye üzerinden Bulgaristan ve daha sonra Avrupa'ya doğru uzanan rotanın geçmişte mafya tarafından uyuşturucu, çalıntı araç ve insan kaçakçılığında kullanıldığını yazan gazete, BBCTürkce’nin yansıttığı haberinde 2013 sonbaharında 10 bin Suriyeli'nin bu yolla Bulgaristan'a girdiğini anımsatıyor.

Daha sonra ise deniz yoluyla Avrupa'ya girişlerin ucuzlamasıyla bu rotanın terk edildiği ama hem deniz yolunun pahalanması hem de özellikle Aylan Kurdi'nin ölümünden sonra Türkiye'nin kıyı bölgelerinde arttırılan güvenlik güçlerinin karadan Avrupa'ya gidişleri çoğalttığı vurgulanıyor.

Gazete geçen Cuma Edirne'de İzmir ve Bodrum'da uygun bot bulamamalarından sonra karayolunu kullanmak isteyen 800 göçmenin Edirne'de gözaltına alındığını yazıyor.

Times, Türk polisinin Avrupa pasaportuna ve vizesine sahip olmayan hiçbir mültecinin Edirne'ye girişine izin vermediğini ama yine de bu önlemlerden kaçmayı başaran mültecilerin bulunduğunu belirtiyor.(ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@