“Suriye’de barış için Esad ile görüşülmeli”

“Suriye’de barış için Esad ile görüşülmeli”

Haberler 25.09.2015, 00:49
“Suriye’de barış için Esad ile görüşülmeli”
Suriye sorununun çözümü konusunda, dünya liderlerinin farklı önerileri birbiri ardına gelirken Beşşar Esad’ın çözüm sürecinin içinde olması görüşü ağır basmaya başladı. Almanya Başbakanı Merkel, savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere Esad’ın da katılması gerektiğini söyledi.

GÖÇMEN krizinin el alındığı AB zirvesinden sonra konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da katılması gerektiğini söyledi. Avrupalı liderler, Suriye’de dört yıldır süren ve yaklaşık 12 milyon kişiyi evlerini terk etmeye zorlayan savaşın sona erdirilmesi için “Birleşmiş Milletler öncülüğünde uluslararası çabaların artırılması” çağrısı yaptı. Liderler, “Avrupa Birliği, bu konuda üstüne düşeni yapacaktır” dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de Suriye’de barış ortamı sağlanması için “Birçok aktörle konuşmalısınız, Beşşar Esad da dahil” diye konuştu. Merkel, “Yalnızca ABD, Rusya ile değil, bölgedeki önemli ortaklarla, İran ve Suudi Arabistan gibi Sünni ülkelerle de konuşulmalı” mesajı verdi. 

Kafalar karışık
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry cumartesi günkü açıklamasında Esad’ın iktidarı bırakması gerektiğini ifade etmişti. ABD’nin resmi açıklamasında, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın gitmesi gerektiği, ancak bunun Rusya ve İran’ın da katılacağı müzakereler sonucunda olmasına vurgu yapılmıştı. Kerry de, İran ve Rusya’nın Esad’ı masaya oturmak için ikna edeceğini umduğunu kaydetti. Aynı gün, Almanya Dışişleri Bakanı Frank - Walter Steinmeier de, Rusya ile ABD’nin Suriye krizinin çözümü ve IŞİD ile mücadele konularında diyalog kurma kararını desteklediklerini açıklamıştı.  İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond da Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, Esad rejiminin çökmesindense siyasi bir geçiş süreci olmasını istediklerini belirtmişti. IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenlemeye hazırlanan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise “Esad’sız siyasi geçiş” olmasından yana olduğunu kaydetti. Hollande perşembe günü yaptığı açıklamada “Esad gitmeden geçiş dönemi olmaz. Suriye’nin geleceği Beşşar Esad’dan geçmeyecek” dedi.

 

 

YENİÇAĞ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@