Suriye Halkı ve İşçileri ile Dayanışma Konferansı Şam’da yapıldı

“Suriye Halkı ve İşçileri ile Dayanışma Konferansı” Şam’da yapıldı

Suriye Halkı ve İşçileri ile Dayanışma Konferansı Şam’da yapıldı

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) Uluslararası Arap Sendikaları Federasyonu (ICATU) ve Suriye Sendikaları Genel Federasyonu (GFTU) öncülüğünde “Terörizme, Ambargolara, Emperyalist Müdahalelere ve Ekonomik Yaptırımlara Karşı Suriye Halkı ve İşçileri ile Dayanışma Konferansı” 13-14 Eylül tarihlerinde Suriye’nin başkenti Şam’da yapıldı.

Konferansa, bağımsız ulusal sendikal örgütlerin yanı sıra Dünya Sendikalar Federasyonu’na ve Uluslararası Arap Sendikaları Federasyonu’na bağlı sendikalar katıldı. Katılımcılarının 98 ülkeden, 344 sendikadan 300 milyon işçiyi temsil ettiği konferansa ülkemizden katılan Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) Taşımacılık İşçileri Enternasyonali TUİ Transport ve Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, konferansın ikinci günü bir konuşma yaptı. Suriye’deki bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Küçükosmanoğlu, iki televizyon kanalı ve bir radyoya da röportaj verdi.

Suriye Halkı ve İşçileri ile Dayanışma Konferansı’nda yapılan konuşmalarda; uluslararası işçi sınıfının Suriye’de ve tüm bölgede katil ABD Emperyalizmi önderliğinde işlenen suçlara, kanlı müdahalelere, terörist gruplara karşı dayanışma içinde olması gerektiği vurgulandı. Suriye halkının, işçilerinin ve silahlı kuvvetlerinin emperyalist müdahaleye karşı gösterdiği eşsiz direniş selamlandı. Ayrıca yapılan konuşmalarda katılan tüm örgütlere yönelik minnet duyguları dile getirildi.

Temsilciler, uzmanlar kendi örgütleri adına konferansa etkin biçimde katkı sundular.

“-Terörizm, kökleri, İşçi Sınıfı ve halklara verdiği zararlar ve terörizmle mücadele yöntemleri.-Ambargolar, ekonomik yaptırımlar ve baskılar emperyalist hegemonyayı güçlendirmek için halklara karşı kullanılan yasadışı terörizm araçlarıdır.

-İşçilerin ve sendikaların ulusal, bölgesel ve uluslararası birliğini güçlendirmek ve uluslararası sendikal dayanışma mekanizmaları geliştirmek.

-Terörün ahlak dışı yüzü ve çocuk, kadın ve organ ticareti meselesi” gibi konular tartışıldı.

ÖZEL OTURUMDA SURİYE İLE DAYANIŞMA KONUŞMALARI

Konferans kapsamında Suriye ile dayanışma konuşmalarının yapıldığı özel bir oturum da düzenlendi. Yapılan konuşmalarda Suriye halkının, işçi sınıfının ve silahlı kuvvetlerinin kahramanca mücadelesi ve ödediği bedeller üzerinde duruldu. Vahabi kökenli terörizm ideolojisinin tüm İslam ülkelerini esir almak istediği, emperyalistlerin ve bölgedeki diğer aktörlerin hizmetinde gerek Suriye’de gerekse diğer ülkelerdeki toplumlara büyük zararlar verdiği vurgulanmıştır. Bölgede sorun yaratan tüm grupların özellikle ABD ve NATO tarafından fonlandığı ve desteklendiği dile getirildi.

Konferansta, Arap bölgesiyle dayanışmanın önemini bir kez daha vurgulayarak Batı destekli terörist örgütlerin sadece Suriye halkını katletmekle kalmayıp medeniyetin ortak miraslarını da yok ettikleri ifade edildi.

MÜLTECİLER SORUNU

Özellikle Suriyeli konuşmacılar tarafından başta ABD ve diğer emperyalistlere, bölgesel işbirlikçilerine “Savaşı Durdurun Mülteciler Vatanlarına Suriye’ye Geri Dönsün” çağrısı yapıldı. ‘Milyonlarca Suriyeli mültecilerin karşı karşıya kaldığı ölümlerin her biri acılı insanlık dramına dönüşen ortamın sorumlusu da bu emperyalist savaşın sorumlularıdır’ denildi ve tüm bunlara karşı kahramanca direnen Suriye’nin tüm evlatları, vatan savunması yaptıkları için tebrik edildi.

SONUÇ ÖNERİLERİ VE EĞİLİMLER

1. Konferans Suriye işçileri, halkı ve ulus devletiyle samimi dayanışmasını ifade eder. Emperyalistler tarafından desteklenen küresel terör örgütlerine yönelik kahramanca mücadelelerinde Suriye devletini ve tüm mazlum Arap ülkelerini destekler. Batılı emperyalistlerin bu terörist örgütleri finansal ve askeri açıdan desteklediği gerçeğini şiddetle kınar, lanetler.

2. Konferans, özellikle Türk hükümetinin ve müttefiklerinin, siyonizmin Suriye’nin içişlerine yönelik müdahalelerini ve terörizme destek vermelerini de şiddetle kınamaktadır. Konferans ayrıca Suriye halkının, ordusunun, direniş güçlerinin ve önderliğinin ulus ve toprak birliğini ve vatanın bağımsızlığını savunma hakkını meşru bulmaktadır.

3. Konferans, terörizmin tüm ekonomik ve sosyal alanlarda yarattığı tahribata karşı yeni mücadele yolları bulunması gerekliliği üzerinde durmaktadır. Özellikle yoksulluk, işsizlik, cahillik ve adaletsizliğe karşı mücadele edilmelidir.

4. Konferans, mülteci sorununun hükümetler, mafya çeteleri, insan ve organ tacirleri tarafından istismar edilmesini lanetlemektedir. Ayrıca cinsel sömürü, kadın ve çocuk istismarı da kınanmaktadır.

5. Konferans, vatandaşların fanatizmden uzak bir şekilde yetiştirilmesi ve işçiler arasında bilinç seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini vurgular.

6. Konferans, savaşların durdurulabilmesi için ve bu terörist faaliyetleri destekleyen ülkelerin yönetimlerine baskı yapılabilmesi için kitlesel medya araçları oluşturacak bir mekanizma oluşturulması gerektiğini vurgular.

7. Bu konferansa katılan örgütler içerisinden konferansın aldığı kararların uygulanmasını, oluşturulan mekanizmaların işleyişini, ilerici sendikal prensipler çerçevesinde takip edecek bir komite kurulması önerilmiştir.

8. Küresel terörizme karşı halkları birleştirmek ve toplumu bölmek isteyen karanlık güçlere karşı mücadele etmek için ilan edilen sendikal cephe aktif bir şekilde mücadeleye devam edecektir.

9. Konferans, emperyalistlerin ve onların müttefiki olan bölge ülkelerinin; petrol, doğalgaz, su kaynaklarını kendi ekonomik çıkarları çerçevesinde ele geçirme girişimlerini kınamaktadır. Bölgesel ve uluslararası sendikaların bu konuya ilişkin sessizlikleri de kınanmaktadır.

10. Konferans, sermayenin mali ve ekonomik-politik saldırısına maruz kalan sendikaları ve halk hareketlerini selamlamaktadır.

11. Konferans, 2. Dünya Savaşı felaketinden hemen sonra kurulan ve mücadele dolu bir geçmişe sahip olan Dünya Sendikalar Federasyonu’nun kuruluşunun 70’inci yıldönümünü selamlamaktadır. DSF’nin mücadelelerle örülü bir tarihi vardır. Dünya halklarına karşı yürütülen neoliberal saldırılara karşı durmuştur, Arap meselesine, Filistin meselesine karşı kayıtsız kalmamıştır.

Şenol Çarık

Odatv.com

Anahtar Kelimeler:
Fatih Projesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.