Suriye Büyükelçisi: Türkiye, Putin'in Işid Planına ‘Hayır' Dedi

MOSKOVA(ANKA) - Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Hadd...

Haberler 16.09.2015, 09:55
Suriye Büyükelçisi: Türkiye, Putin'in Işid Planına ‘Hayır' Dedi

MOSKOVA(ANKA) - Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in IŞİD ile mücadele için Suriye'nin de yer aldığı yeni ve daha kapsamlı bir uluslararası koalisyon kurulmasını öngören planına Türkiye'nin "hayır" dediğini söyledi.

Rus televizyonuna konuşan Büyükelçi Haddad, Şam hükümetinin Putin'in IŞİD planını desteklediğini ancak Ankara ve Riyad yönetimlerinin plana karşı çıktığını belirtirken "Terörle mücadele bize yardımcı olacak her planı kabul ederiz. Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye ve diğer ülkelerin birleşerek terörle ortak mücadele etmesini öngören planı gündeme getirdiğinde, bunu kabul ettik. Ama Türkiye ve Suudi Arabistan karşı çıktı. Putin Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün ve diğer ülkelerin yeni kurulacak koalisyona katılıp terörle mücadele edebileceğini söyledi" diye konuştu.

Vladimir,  Putin'in ilk kez geçen ay açıkladığı IŞİD'le mücadele planı, “Kürt güçleri ve diğer bölge ülkelerinin yanı sıra Suriye ve Irak ordularının da dahil olduğu yeni bir uluslararası koalisyon”un oluşturulmasını öngörüyor.

Sputnik haber ajansı bu konudaki haberinde “Yani Rusya'nın planı, IŞİD karşıtı koalisyonun bel kemiğine bölgenin esas aktörleri olan Bağdat ve Şam hükümetleri ile Kürt güçlerini yerleştiriyor” dedikten sonra  “Ancak ABD ve Türkiye, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümeti ile işbirliği yapılmasının mümkün olmadığını belirterek Rus Lider Putin'in gündeme getirdiği planı desteklemiyor” sözlerini kullandı.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@