Şırnak'ta Öldürülen Katırlar Bbc'de Haber Oldu: Bedeli Hayvanlar Ödüyor

LONDRA(ANKA) – Şırnak’ta kaçak mal taşımak için kullanılan katırların öldürülmesi olayı BBC’de geniş bir habere konu oldu. BBC, Şırnak’ta katırlarla yapılan kaçakçılığa dikkat çekerken  “Şimdi öyle görünüyor ki bu hayvanlar,

Haberler 03.05.2015, 14:18
Şırnak'ta Öldürülen Katırlar Bbc'de Haber Oldu: Bedeli Hayvanlar Ödüyor

LONDRA(ANKA) – Şırnak’ta kaçak mal taşımak için kullanılan katırların öldürülmesi olayı BBC’de geniş bir habere konu oldu. BBC, Şırnak’ta katırlarla yapılan kaçakçılığa dikkat çekerken  “Şimdi öyle görünüyor ki bu hayvanlar, bedeli ödüyor” diyor. 

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “bu haber, bazılarınca rahatsız edici bulunabilecek fotoğraflar içeriyor” uyarısı ile verdiği bol görüntülü haberde “Türkiye’nin uzak bir köşesinde” Irak  sınırında insanların katırlarla kaçak mal taşıdığını belirterek “Şimdi öyle görünüyor ki bu hayvanlar bedeli ödüyor” sözlerini kullanıyor.

Şırnak’ın söz konusu bölgelerinde on yıllarca silahlı Kürt ayrılıkçılar ile ordu arasında çatışmalara sahne olduğunu anlatan BBC, ancak son dönemde “ordunun gözünün kaçakçılara  kaydığı ve eşlik edilmeyen 25 katırı öldürdüğü” iddialarına yer veriyor.

BBC muhabirinin bölgedeki köylere ilişkin izlenimlerinin geniş bir biçimde yansıtıldığı haberde muhabirin Uludere’ye ulaşmasından hemen sonra Uludere ve yakın köylerinin adeta tek geçim kaynağının yakıt ve sigara kaçakçılığın olduğunu öğrendiğini anlatılıyor.

Kaçakçılıkta yanlış bir şey görmediklerini söyleyip esasen ticaret olduğunu savunan köylülerin ifadelerini yansıtan BBC “Ancak Türk hükümeti farklı görüyor ve her yıl bir milyar sigara kutusunun izin olmadan ülkeye girdiğini,  bunun da Türk ekonomisine 3 milyar dolara mal olduğunu söylüyor” diyor.

Uludere’de Aralık 2011’de yaşanan ve 34 kaçakçının öldürüldüğü hava baskınına da dikkat çekilen haberde Irak’a yolculuğun artık çok tehlikeli olduğunu düşünen kaçakçılar,  katırlarının Irak sınırına olan 24 kilometrelik yolu tek başlarını katedecek kadar akıllı olduklarını görünce ticaretin devam ettiği ancak 23 Mart’ta katırların “otomatik silahlarla atılan kurşunlar”la öldürüldüğü, köylülerin de “saldırıların o günden sonra da sürdüğünü” söyledikleri anlatılıyor.

Şirnak Valiliğinin ise ordunun hayvanları hedef aldığı savlarını yalanlarken köylülerin katırlara merak etmesi durumunda yapabilecekleri en iyi şeyin hayvanları kaçakçılık için kullanmaktan vazgeçmek olacağını söylese de köylülerin bu uyarıya kulak asmasının pek beklenmediği ifade ediliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@