Şengal'dan Sonra Sıra Ramadi'de

ERBİL(ANKA) – Paris’te gerçekleştirilen kanlı intihar saldırı...

Haberler 15.11.2015, 11:30
Şengal'dan Sonra Sıra Ramadi'de

ERBİL(ANKA) – Paris’te gerçekleştirilen kanlı intihar saldırılarını üstlenen IŞİD’le mücadele Irak’ta hız kazanıyor. Peşmerge’nin Şengal’ı kurtarma operasyonunun ardından, Anbar vilayetinin merkezi Ramadi’yi kurtarma mücadelesi veriliyor. ABD’in öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle Irak ordusu, Şii milisler ve aşiret milislerinin de katılımıyla Cumartesi günü başlatılan “Ramadi’yi Kurtarma Operasyonu” sürerken tren garının da IŞİD’den alındığı bildiriliyor.

Rudaw’ın Anbar Polisi Basın Ofisi’nden edindiği bilgiye göre, Anbar Tren Garı bu sabah IŞİD’den alındı. Basın Ofisi, büyük bir çatışmanın ardından geri alınan bazı bölgelerde onlarca IŞİD’linin öldürüldüğünü ve çok sayıda silah ele geçirildiğini belirtti.

Irak Savunma Bakanlığı’nın 13 Temmuz’da Anbar’ı kurtarmak için harekete geçtiğini ancak 10 bin askerle düzenlenen operasyonun üzerinden 3 ay geçmesine rağmen vilayet kontrol edilemediğini anlatan Rudaw, Irak Ordusu ile Şii milisler ve diğer güvenlik güçleri, dün sabah saatlerinde 3 ayrı cepheden Anbar vilayetinin idari merkezi Ramadi’ye operasyon başlatıldığına dikkat çekiyor. 

-McGURD “ŞENGAL KURTARILDI, SIRA RAMADİ’YE GELDİ” DEMİŞTİ-

Şengal’in Peşmerge Güçleri tarafından kurtarılmasının ardından, ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Twitter’dan, “Şengal’in kurtarıldığını ve sıranın Ramadi’ye geldiğini” duyurmuştu.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@