Sendikadan Ev Kiralayan İsveç Dışişleri Bakanı'na Rüşvet Soruşturması

İsveç Ulusal Rüşvetle Mücadele Savcılığı belediye çalışanlarının sendikası Kommunal’in sahibi olduğu konut şirketinden apartman dairesi kiralayan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström hakkında rüşvet alma iddiası ile ön soruşturma başlatma kararı aldı.

Haberler 19.01.2016, 23:20
Sendikadan Ev Kiralayan İsveç Dışişleri Bakanı'na Rüşvet Soruşturması

(DHA) –İsveç Ulusal Rüşvetle Mücadele Savcılığı belediye çalışanlarının sendikası Kommunal’in sahibi olduğu konut şirketinden apartman dairesi kiralayan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström hakkında rüşvet alma iddiası ile ön soruşturma başlatma kararı aldı.

Kommunal sendikası içindeki bir dizi usulsüzlüklerin ortaya çıkması ile kamuoyuna yansıyan Dışişleri Bakanı Wallström’ün sendikadan ev kiralaması, politik çevrelerde ve kamuoyunda son günlerin en çok tartışılan konularından biri olmuştu. Dışişleri Bakanı Margot Wallström kiralama öncesinde sendikanın kendisine yanlış bilgi verdiğini, kiralama sürecinde kendisinin usulüne uygun davrandığını öne sürerek sendika başkanı Annelie Nordström’ü yalancılıkla suçlamıştı. Ancak siyasi ve hukuk çevrelerinde Wallström’ün bu açıklaması kabul görmezken sendikadan ev kiralamanın başlı başına rüşvet suçu oluşturabileceği değerlendirmesi yapılmıştı.

İsveç Başsavcısı Alf Johansson ön soruşturma kararının gerekçelerini açıklarken ‘‘Basında çıkan haberler ve benim ulaştığım bilgiler ışığında bir suçun işlenmiş olduğu kanaatine vardığımdan soruşmanın açılmasını gerekli gördüm’’ dedi. Savcının ön soruşturmaya ilişkin yaptığı açıklamanın en düşük dereceden bir suç tanımı olduğu öğrenildi.

Ön soruşturma sonucunda savcılık Dışişleri Bakanı ile gerekli gördüğü kişileri ifade vermeğe çağırabilecek.

Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda bulunan Margot Wallström savcılık soruşturması ile ilgili yaptığı yazılı kısa açıklamada soruşturmayı memnuniyetle karşıladığını, saklayacak bir şeyi olmadığını belirterek ‘’Görevimi yapmaya devam ediyorum’’ dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@