Savaştan kaçarken arkasında film senaryosu bıraktı

Savaştan kaçarken arkasında film senaryosu bıraktı

Haberler 22.09.2015, 02:05
Savaştan kaçarken arkasında film senaryosu bıraktı
Savaştan kaçarken arkasında film senaryosu bıraktı
Suriye'de cihatçı teröristlerin saldırılarıyla başlayan iç savaşın doğurduğu milyonlarca mülteciden biri olan 17 yaşındaki Aslan, kaçış hikayesinde yanıdan ayırmadığı köpeğiyle ilgi çekti. Aslna, köpeği Gül'ü savaşın ortasında bırakmayı reddetti ve uzun yolculuğuna Gül ile çıkmayı başardı.

 

facebook-paylas
Tarih: 21-09-2015

Savaştan kaçarken arkasında film senaryosu bıraktı

 
 

Suriye'deki savaş artık bütün dü    nyanın durmasını istediği bir trajedi. Bu trajedinin ortasında ise bütün dünyaya ilham verecek kahramanlar yükseliyor. Onlardan biri de 17 yaşındaki Aslan. Adı gibi Aslan bir yüreğe sahip olan genç, hikayesiyle şu sıralarda sosyal medyada herkesi duygulandırıyor. Radikal'in derlediği Aslan'ın hikayesi şöyle:

SAVAŞ AİLESİNİ YOK ETMİŞ

Savaş kimsenin yaşamamasını dilediğimiz bir kıyamet, bir insanlık ayıbı. Hele ki masumların hayatlarını yok ettiği zaman sebebi her ne olursa olsun, bütün savaşların durdurulmasını istiyor insan. Suriye'de yanı başımızda adı, yüzü, gülümsemesi bize benzeyen milyonlarca insan canını kurtarmak için göç ediyor, kaçıyor. Aralarında öyle hikayelere sahip olanlar var ki, belki de gelecek kuşaklar filmlerde onları izleyecekler. İşte Aslan da onlardan biri. Hikayesini okuduktan sonra duygulanmamak elde değil.

17 yaşında Aslan, savaş bütün ailesini yok etmiş. Annesi yok, babası yok. Koca dünyada bir tane tanıdığı kalmamış. Savaştan geriye ona kalan tek şey; minicik bir köpek yavrusu. Gül adındaki Sibirya kurdu, Aslan'ın bu hayatta sahip olduğu tek şey. Aslan geçtiğimiz aylarda köpeğiyle Şam'daki Birleşmiş Milletler Mülteci Merkezi'ne gitti, ona söyledikleri şey çok açıktı; "Köpeğinle birlikte gidemezsin." Aslan'ın savaştan kaçması için tek yapması gereken köpeğini geride bırakmasıydı.

ÖZEL PASAPORT ÇIKARTMIŞ

Ama Aslan, Gül'ü bırakmadı. Savaşın ortasında 17 yaşında bir çocuk dimdik durdu ve etrafındaki katliamın ortasında Gül'ü ülkeden çıkartmak için ne yapabileceğini araştırdı. Eğer Gül'e bir pasaport çıkartabilirse onu kurtarabileceğini öğrendi. Aylarca bombaların, mermilerin ortasında oradan oraya koşturan Aslan sonunda Gül için özel bir pasaport hazırlatmayı başardı.

Hiçbirşeyi yoktu Aslan'ın, sırtında bir çanta, elinde Gül'ün içinde olduğu kutu ve kendi savaşını kazanmış olarak çıktı Suriye'den. Aslan ve Gül sınırdan ilk geçtiklerinde Türkiye'ye adım attılar. Onları gören herkes, Aslan'ın hikayesini merak etti. Herşeyini kaybetmiş genç bir adam, yine de umut doluydu ve yüzü gülüyordu. Çünkü onu hayata bağlayan son şeyi beraberinde götürüyordu. Türkiye ve Yunanistan üzerinden geçerek 500 kilometreden fazla yolu birlikte yürüyen ikiliyi The Guardian muhabirleri gözden kaçırmadı ve onunla konuştular. Yarım yamalak İngilizcesiyle derdini anlatmaya çalışan Aslan, dünyaya bir mesaj bir ilham niteliğinde.

Savaşı durdurmaya hemen şimdi ihtiyacımız var. Aslan ve Gül, Avrupa'ya belki de ABD'ye doğru yeni bir hayat için umutla yollarına devam ediyorlar. Ama daha kaç tane Aslan, sevdiklerini o Cehennem'den kurtarmak için mücadele ediyor bilmiyoruz. Yolun açık olsun Aslan, senin ve senin gibilerin...

 

 

İLERİ HABER

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@