Salih Müslim 'davutoğlu'nun Rahatsızlığı Son Derece Yersiz'

BERLİN(ANKA) - PYD Başkanı Salih Müslim Ankara'da rahatsızlık yaratan, ...

Haberler 15.10.2015, 13:20
Salih Müslim 'davutoğlu'nun Rahatsızlığı Son Derece Yersiz'

BERLİN(ANKA) - PYD Başkanı Salih Müslim Ankara'da rahatsızlık yaratan, ABD’nin silah yardımını PYD'nin de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne yaptığını ve silahların Rakka'ya yönelik harekat kapsamında olduğunu söylerken yardıma tepki gösteren Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları için “Davutoğlu'nun rahatsız olması son derece yersizdir” dedi. 

Türkiye’nin tepki gösterdiği ABD’nin silah yardımı ile ilgili DWelle’nin sorularını yanıtlayan PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, ABD’nin 50 tonluk silah ve mühimmat yardımı yaptığını doğrularken yardımın Suriye Demokratik Güçleri’ne yapıldığını vurguladı. Müslim şunları söyledi:

"Daha önce Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden Ceyş el Suvar (Devrimciler Ordusu), Burkan El Fırat, El Sanadid gibi güçler bu koalisyon içinde. Bunlar YPG dışındaki güçlerdir, Arap güçleridir, Türkmen güçlerdir. YPG ile birlikte bunların hepsi bir şemsiye altında, bir komuta altında birleşti. Bunun adına da Suriye Demokratik Güçleri denildi. Bunlar şimdi Rakka için hazırlık yapıyor. Silah yardımı da bunlara yapıldı.”

Rakka’nın Rojava’ya bağlanmayacağını da vurgulayan Müslim, Türkiye sınırındaki Cerablus'a yönelik bir harekatınsa şimdilik gündemde olmadığını vurguladığı ifadeleri sırasında Başbakan Davutoğlu’nun ABD’nin yardımına yönelik tepkileri için “Davutoğlu'nun rahatsız olması son derece yersizdir” iddiasında bulundu.  Müslim şunları da savundu:

"DAEŞ’e (IŞİD) karşı uluslararası bir koalisyon vardır. Bu koalisyonun içinde Türkiye’nin de olması gerekiyor. Türkiye bunda çekiniyor. Her nedense bilmiyorum, nerede DAEŞ’e bir operasyon yapılacak olsa Türkiye bundan rahatsızlık duyuyor.  Halbuki bu bahsettiğim güçler laik güçlerdir, demokratik güçlerdir, Suriye güçleridir. Bunların içinde Kürtlerin olması da normal bir şeydir. Türkiye'nin bundan rahatsız olmaması gerekir".

-“TUTUMUZ TÜRKİYE’YE KARŞI DEĞİL”-

Müslim, "Biz Suriye ile ilgiliyiz" dediği açıklamaları sırasında, "Bizim tutumumuz hiçbir zaman Türkiye’ye karşı değildir. Biz tam tersine aramızdaki sınırın bir barış sınırı bir kardeşlik sınırı olmasını isteriz, dileriz. Bütün görüşmelerde zaten bunları dile getirdik ve halen de onu umuyoruz" şeklinde konuştu.

PYD lideri Salih Müslim "Bu talihsiz açıklamalar bir işe yaramıyor. Bazı yerlerle bizi ilgilendirmek, teröristtir falan demeleri yersizdir. Biz bunu kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Ve halen dostluk elimizi uzatıyoruz. Her zaman kardeşlik bağlarının olmasını, Türkiye halklarıyla beraber olmayı isteriz. Önceden yaptığımız (Ankara'daki) görüşmeleri keşke devam ettirebilsek çok daha iyi olur” sözlerini de kullandı. Müslim şöyle devam etti:

“Hatta kuzeydeki barış süreci için eğer bizden bir rol oynamamız istenirse, arabuluculuk gibi herhangi bir görev üstümüze düşerse bunları da yapabiliriz. Her zaman bir dost gibi bir kardeş gibi yaşayabiliriz diye düşünüyoruz. 'PYD teröristtir, IŞİD ile aynı şeydir' demek gerçekçi değildir. Söyleyen de buna kendisi inanmaz. Bunun olmaması gerekir.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@