Rusya'dan Erdoğan'a Tepkiler: Boş Tehdit

MOSKOVA(ANKA) – Rus uçuklarının Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesinden sonra Cumhurb...

Haberler 09.10.2015, 13:15
Rusya'dan Erdoğan'a Tepkiler: Boş Tehdit

MOSKOVA(ANKA) – Rus uçuklarının Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova’ya yönelik çıkışına Rusya’dan tepki geldi. Rusya Enerji Kalkınma Vakfı Müdürü Sergey Pikin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Akkuyu Nükleer Santrali ve doğalgaz konusunda "avantaj" sağlamaya çalıştığını iddia etti. 

Rum Kommersant Gazetesine konuşan Pikin, Sputniknews tarafından yansıtılan değerlendirmelerinde iki ülke arasındaki doğalgaz anlaşmasında en kritik noktanın birim fiyat olduğunu belirterek  Erdoğan'ın fiyatı aşağıya çekmeye çalıştığını öne sürdü. 

Pikin, Rusya'nın en ucuz doğalgazı tedarik ettiğini savunarak  Erdoğan'ın Rus gazından vazgeçemeyeceğini, Ankara'nın hedefinin Gazprom'dan yüzde 10 oranında indirim almak olduğuna  savundu.

-“TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ ALTERNATİFİ YOK”-

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nden Doç. Dr. Aleksander Sotniçenko ise Erdoğan'ın Rusya ile işbirliğini sonlandırmaya yönelik açıklamalarının hedefinde 1 Kasım seçimleri olduğu iddiasında bulundu. Sotniçenko şu yorumu yaptı:

"Türkiye, tükettiği gazın yüzde 70'ini Rusya'dan alıyor ve Türkiye'nin bu hacimde doğalgazı tedarik edebileceği başka doğalgaz hattı bulunmuyor. Alternatif yollar mevcut. Örneğin İran'da bol miktarda gaz var ancak taşıma sistemi çok zayıf. Katar ise çok uzak. Kaldı ki, Katar'dan gaz alabilmek için önce Suriye'yi fethetmek ve orada düzeni sağlamak gerekiyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde de gaz var ancak az. Bu nedenle Erdoğan'ın söylemleri seçmeninin dikkatini çekmeye çalışan boş tehditlerden ibaret."(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@