Rusya’dan Akdeniz’de ‘nükleer’ tatbikat

Rusya’dan Akdeniz’de ‘nükleer’ tatbikat

Haberler 25.09.2015, 01:29
Rusya’dan Akdeniz’de ‘nükleer’ tatbikat

Aydınlık / Ankara
Rusya Federasyonunun Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri yoğunlaştı. Suriye Tartus deniz üssünden sonra bir de Lazkiye’de ileri üs inşa eden Rusya şimdi de Doğu Akdeniz’de bir tatbikata hazırlanıyor. Karadeniz Filosu’na bağlı 4 Rus füze gemisinin katılımıyla gerçekleştirecek tatbikatta nükleer başlıklı füze taşıyan ve bu füzeleri atma kapasitesi olan gemiler de yer alacak. Rus filosunun bayrak gemisi “Moskova” füze kruvazörünün öncülüğünde gerçekleşecek tatbikatta, “Pıtlivıy” firkateyni, koruma gemisi “Ladnıy” ve “Smetlivıy” savaş gemisi yer alacak. Tatbikatın şekli ve konumu konusunda ayrıntılı bilgi verilmezken, tatbikatın süresi ile ilgili de açıklama yapılmadı.
Rusya’nın Doğu Akdeniz’de nükleer başlıklı füzeler taşıyan gemilerle tatbikat yapmasının önemine dikkat çeken askeri uzmanlar, “Rusya Suriye konusunda kararlı olduğunu ve taviz vermeyeceğini göstermek istiyor. Nükleer kapasiteli bu tatbikatın Türkiye ile ABD’nin İncirlik’in ABD ve Batı ülkelerinin bölge operasyonlarında kullanımına açılması sonrasına rast gelmesi de anlamlı. Bu Rusya’nın Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’de kalıcı olacağını gösteriyor” değerlendirmesini yaptılar.

SURİYE’YE YIĞINAK
Bu arada Rusya’nın Laskiye’de kurduğu ileri üssüne yığınak yapmaya başladığı belirlendi. Üste çok sayıda savaş uçağı konuşlanırken, 10 tane T 90 tankı, BTR zırhlı personel taşıyıcıları, 8 tane SA 22 hava savunma bataryası yerleştirdiği belirlendi. Rusya’nın üsse sevkiyatının sürdüğü ifade edilirken oluşturulan üssün İncirlik üssünü dengeleyecek ve bölgedeki operasyonları yürütecek bir üs olacağı vurgulandı.

ANGAJMAN KURALLARI RUS UÇAKLARINA UYGULANACAK MI?
Rus savaş uçaklarının önümüzdeki günlerde IŞİD’e karşı operasyonlara katılacak. Uçakların operasyon sırasında Türk sınırına yaklaşınca Türkiye’nin ilan ettiği angajman kurallarının nasıl uygulanacağı tartışma konusu oldu. Türkiye’nin operasyon için Türkiye sınırına yaklaşması durumunda Türkiye’nin müdahale etmesinin yeni bir sorun yaratabileceği kaydedilirken, Suriye içinde karşılaşan koalisyon güçleri uçakları ile Rus uçakları arasında sıkıntılar çıkabileceği, uçakların birbirlerini düşman uçağı olarak değerlendirebileceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@