Rusya: Suriye İle İlgili Tutumuz Değişmedi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ülkesinin Suriye ile ilgili politikasının değişmediğini belirtirken Suudi Arabistan ve Türkiye gibi “bölgesel oyuncular”la istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Haberler 05.08.2015, 11:56
Rusya: Suriye İle İlgili Tutumuz Değişmedi

TAHRAN(ANKA) – Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ülkesinin Suriye ile ilgili politikasının değişmediğini belirtirken Suudi Arabistan ve Türkiye gibi “bölgesel oyuncular”la istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Tahran’ı ziyaret eden Bogdanov, gazetecilere yaptığı açıklamada ülkesinin Suriye politikası için “Rusya’nın pozisyonu şartlara göre değişen bir şey değil, anlaşmalar ve deklarasyonlara bağlıyız, Cenevre ve Haziran 30 deklarasyonları dahil” şeklinde konuştu.

-“TÜRKİYE İLE İSTİŞARELERİMİZ OLDU”-

Rusya’nın,  Suriye halkı, hükümeti ve muhalefetinin müzakere masasına oturarak, hep birlikte Suriye'nin geleceğinin, "ülkenin bağımsızlığı korunacak ve tüm grupların çıkarları karşılanacak" biçiminde kararlaştırması gerektiğine inandığını söyleyen Boğdanov, son dönemde Suriye ile ilgili olarak yaptıkları temasları ile ilgili “Suudi Arabistan ve Türkiye dahil, bölgesel ve uluslararası oyuncularla istişarelerimiz oldu” dedi.

Bogdanov, bir soru üzerine de “Suriyelilere yardım amacıyla siyasi eylemlerimizi sürdürüyoruz, ABD’li, Rus, İranlı, Suudi ve Türk yetkilileri aralarındaki toplantılar dahil” sözlerini de kullandı.

Bu arada, Bogdanov’un açıklamalarını yansıtan Fars haber ajansının haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye konusundaki tavrının değiştiğini söylediğini yazdı.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@