Rusya, Işid Karşıtı Dörtlü Anlaşma İle Sürpriz Yaptı

NEW YORK(ANKA) – Suriye’deki ihtilafın çözümü ...

Haberler 28.09.2015, 12:45
Rusya, Işid Karşıtı Dörtlü Anlaşma İle Sürpriz Yaptı

NEW YORK(ANKA) – Suriye’deki ihtilafın çözümü çabalarına hız veren Rusya’nın İran, Irak ve Suriye ile İŞID’e karşı işbirliğini artıran dörtlü anlaşma yaptığı açıklaması, Batı’da büyük yankı buldu. Wall Street Journal, dörtlü anlaşmanın ABD’li yetkililer için “sürpriz” oluşturduğu gibi göründüğünü anlattığı haberinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “İslam Devleti ile mücadeleyi koordine etme çabalarına ilişkin Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan liderlerine bilgi verdiği” açıklamasına da dikkat çekiyor.

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, “Irak, aşırı grup İslam Devletine karşı işbirliğini güçlendirmeye yönelik ve Ortadoğu’daki nüfuz için Washington ile yarışan Kremlin’in bölgedeki rolünü genişleten yeni bir anlaşmada Rusya, İran ve Suriye’ye katıldı” sözleriyle girdiği haberinde BM Genel Kurul toplantıları sırasında New York’ta ABD ve Rusya arasındaki üst düzey görüşmelere değindikten sonra şunları söylüyor:

“Irak Savunma Bakanlığı, Pazar günü. ülkenin Rusya, İran ve Suriye ile, İslam Devleti’ne ilişkin bilgi toplamada işbirliği taahhüdünü içeren bir istihbarat ve güvenlik işbirliği anlaşmasını imzaladığını bildirdi. Rusya’nın özellikle Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a destek amacıyla Ortadoğu’ya yeni askeri varlıkları konuşlandırdığı bir dönemde bu, ABD’nin nüfuzuna başka bir meydan okumadır.”

WSJ “Sanki dörtlü güvenlik anlaşması açıklaması ABD’li yetkililer için sürpriz gibi geldi” derken aynı yetkililerin, hala Putin’in bölge ile ilgili uzun vadeli stratejisini anlamaya çalıştıklarını söylediklerini de aktardığı haberinde, Arap diplomatlarının, Putin’in son haftalardaki “agresif” hamlesinin “Beyaz Sarayı’ın bölgedeki gelişmeler üzerindeki etkisini gittikçe önemsizleştirdiği yönündeki tepkilerine de yer veriyor.

Haberde ayrıca Kremlin’in Pazar günü yaptığı bir açıklamaya vurgu yapılarak  Vladimir Putin’in,  “İslam Devletine karşı mücadeleyi koordine etme çabalarına ilişkin Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan liderlerini bilgilendirdiğine” dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@