Rusya: Esad'ı Desteklemiyoruz

MOSKOVA(ANKA) – Suriye’de hava baskınlarını yürüten Rusya&...

Haberler 14.10.2015, 11:40
Rusya: Esad'ı Desteklemiyoruz

MOSKOVA(ANKA) – Suriye’de hava baskınlarını yürüten Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklememesi gerektiği çağrılarına ilişkin “Biz Esad'ı desteklemiyoruz. Ancak bizim için Suriye'nin devlet bütünlüğünün korunması önemli” dedi.

Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemeyi bırakması gerektiği yönündeki açıklamalara şu yanıt verdi:

''Rusya'nın Esad'ı desteklememesi gerektiği yönünde açıklamalar duyuyoruz. Zira Suriye'de terörizmin tırmanmasının nedeni Esad'mış. Esad'ı destekleyip desteklemediğimizle ilgili daha önce bir dizi açıklama yaptık. Biz Esad'ı desteklemiyoruz. Ancak bizim için Suriye'nin devlet bütünlüğünün korunması önemli.''

-“ABD'NİN MH17 TEPKİSİNE PROPAGANDA DENİR”-

Öte yandan Zaharova, Sputnik tarafından yansıtılan basın toplantısında Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi’nin önceki yıl Ukrayna'nın doğusundan geçtiği sırada düşürülen MH17 sefer sayılı yolcu uçağıyla ilgili nihai raporuna ABD’den gelen değerlendirmesini eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın rapor karşısında verdiği tepkinin kamuoyu için “yanıltıcı” olduğunu savunan Rus Sözcüsü,  “Nedenini anlayamadığımız bu söylemin basit bir amacı var. Bir yandan insanların aklını karıştırmak istiyorlar, diğer yandan da kamuoyunda belli bir fikir oluşturmaya çalışıyorlar. Buna propaganda denir” şeklinde konuştu.

Haberde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner  dünkü açıklamasında, Hollanda'nın raporunun, ABD'nin “uçak ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden BUK füzesiyle vuruldu” şeklindeki teorisini doğruladığını savunsa da Hollanda'nın raporunda füzenin hangi noktadan atıldığının belirsiz olduğu ifade edildiği belirtiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@