Rus Medyası: Bush'un Gözdesi, Irak İşgalinin Mimarı Ahmet Çelebi Öldü

MOSKOVA(ANKA) – Irak eski Başbakan Yardımcısı Ahmet Çelebi&rsq...

Haberler 03.11.2015, 13:00
Rus Medyası: Bush'un Gözdesi, Irak İşgalinin Mimarı Ahmet Çelebi Öldü

MOSKOVA(ANKA) – Irak eski Başbakan Yardımcısı Ahmet Çelebi’nin vefatı, Rus medyasınca “Bush'un gözdesi, Irak işgalinin 'mimarı' politikacı öldü” sözleriyle duyuruldu.

Bir bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden Irak eski Başbakan Yardımcısı Irak Ulusal Kongresi kurucusu Ahmet Çelebi’nin vefatı, Rus medyasınca “Bush'un gözdesi, Irak işgalinin 'mimarı' politikacı öldü” gibi ağır sözleriyle duyuruldu. Haberlerde  “Irak işgalini haklı göstermek için kitle imha silahlarıyla ilgili yanlış istihbarat veren Iraklı politikacı Çelebi, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti” denildi.

Irak meclisinden yapılan açıklamada, 71 yaşındaki Çelebi’nin bu sabah kalp krizi geçirdiğinin bildirildiğine dikkat çeken Sputniknews “Bush yönetiminin gözdesi ve Irak işgalini haklı göstermeyi amaçlayan kitle imha silahları yalanlarının bir numaralı kaynağı olan Iraklı politikacı Ahmet Çelebi, hayatını kaybetti” sözlerini kullandı.

“Asılan Irak lideri Saddam Hüseyin karşıtı olan ve Irak Ulusal Kongresi’nin (INC) başında olduğu dönemde sürgünde yaşayan Çelebi, ABD’nin muhatap aldığı tek muhalif lider olarak biliniyordu” denilen haberde şunlar söyleniyor:

“Ancak işgalden sonra Pentagon İstihbarat Ajansı (DIA), Çelebi’nin Saddam’ın elinde var olduğunu iddia ettiği kitle imha silahları ve Kaide bağlantısıyla ilgili verdiği bilgilerin yanlış olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bunun üzerine İran için casusluk yaptığı iddiası da gündeme gelince ABD ve Çelebi’nin arası iyice açılmıştı.” (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@