Rus Medyası: Ak Parti Kesenin Ağzını Açtı

Türk siyasetini yakından izleyen Rus medayası, AK Parti’nin 1 Kasım seçimleri için açıkladığı seçim bildirgesine dikkat çekerken bildirgedeki dış politika vaatlerinin 7 Haziran seçimleri için hazırlanan bildirgeyle büyük ölçüde aynı kaldığını, en büyük değişikliğin yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları için yapıldığını belirterek, “AK Parti yurt dışı oyları için kesenin ağzını açtı” ifadesini kullandı.

Haberler 05.10.2015, 20:20
Rus Medyası: Ak Parti Kesenin Ağzını Açtı

MOSKOVA(ANKA) – Türk siyasetini yakından izleyen Rus medayası, AK Parti’nin 1 Kasım seçimleri için açıkladığı seçim bildirgesine dikkat çekerken bildirgedeki dış politika vaatlerinin 7 Haziran seçimleri için hazırlanan bildirgeyle büyük ölçüde aynı kaldığını, en büyük değişikliğin yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları için yapıldığını belirterek,  “AK Parti yurt dışı oyları için kesenin ağzını açtı” ifadesini kullandı.

Sputniknews, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı seçim bildirgesini irdelediği analizinde AK Parti'nin vaadlerini açıklayan Davutoğlu’nun “değişim” vurgusu yaptığını belirtiyor.

“Seçimler için kritik önem taşıyan yurt dışı oylarını arttırmak isteyen” AK Parti’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlara, çocuk yardımı, THY uçuşlarında ve pasaport harcında indirimler, dövizli askerlik bedelindeki önemli azaltma gibi vaatlerin de sıralandığı analizde  “seçim bildirgesindeki dış politika bölümü 7 Haziran seçimleri için açıklanan önceki bildirge ile büyük benzerlikler taşıyor” değerlendirmesi yapılıyor.  

-“SURİYE BÖLÜMÜNE IŞİD EKLENDİ”-

Önceki bildirgede Suriye'de "rejim zulmünden" kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'e yardımın devam edeceği ifade edilirken yeni bildirgede bu bölümün, "rejimin zulmünden ve DEAŞ teröründen kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli ve Iraklılar'a gerekli yardımın sağlanmaya devam edileceği" şeklinde yeniden düzenlendiğine dikkat çekiliyor.

-“RUSYA İLE İLİŞKİLERDE YAKALANAN İVME GÜÇLENDİRİLECEK”-

Bildirgenin Rusya ile ilgili bölümünde ise “Rusya ile ilişkilerde yakalanan ivme güçlendirilecek” denildiği belirtilirken “Önümüzdeki dönemde, enerji ve ticaret başta olmak üzere, Rusya'yla ilişkilerimizde yakalanan ivmeyi muhafaza etmeye ve daha da güçlendirmeye gayret göstereceğiz" gibi ifadelere vurgu yapılıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@