Rumlar , Sürece Bmgk Daimi Üyelerini Ve Ab'yi Dahil Etmek İstiyor

LEFKOŞA(ANKA) - KKTC’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından müzakere sürecinin yeniden başlayacağının 11 Mayıs’ta ilan edilmesi beklenirken Güney Kıbrıs Yönetimi’nin sürece BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve AB’yi

Haberler 05.05.2015, 13:58
Rumlar , Sürece Bmgk Daimi Üyelerini Ve Ab'yi Dahil Etmek İstiyor

LEFKOŞA(ANKA) - KKTC’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından müzakere sürecinin yeniden başlayacağının 11 Mayıs’ta ilan edilmesi beklenirken Güney Kıbrıs Yönetimi’nin sürece BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve AB’yi dahil etmek istediği bildirildi. Bu arada,  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu hafta sonuna doğru Moskova’yı ziyaret edeceği de açıklandı.

Rum Yönetim Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Rum tarafının Kıbrıs’ta yeniden başlatılacak çabaya BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve AB’yi dahil etmek istediğini bildirdi.  Hristodulidis, barış müzarelereninin yeni döneminde ABD’nin de dahil olmasının beklenip beklenmediği sorusuna “Tüm Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin sürece dahil olması bekleniyor ve biz bunu olumlu karşılıyoruz” karşılığını verdi.   

“İşgale son verme ve ülkemizini yeniden birleştirme olanakları yaratılması için beş daimi üyenin tümünün angaje olmasından yanıyız”  ifadesini de kullanan Sözcü “Amerika tarafına gelince özellikle bu hafta yeni gelişmeler olabilir” şeklinde konuştu.

Bu arada, Sözcü, Rum basınınca yansıtılan açıklamalarında ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek törenlere katılmak üzere Polonya’ya gideceğini, bunun ardından da Moskova’ya geçerek orada Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile buluşacağını söyledi.  (ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@