Rum Basını Akıncı'nın Ankara Ziyaretini Yorumladı: Ortak Dil Buldular

LEFKOŞA(ANKA)  - KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Ankara ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşme Rum basınında geniş yer buldu. Rum gazeteleri, haber ve yorumlarında “Ankara’da

Haberler 07.05.2015, 16:01
Rum Basını Akıncı'nın Ankara Ziyaretini Yorumladı: Ortak Dil Buldular

LEFKOŞA(ANKA)  - KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Ankara ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşme Rum basınında geniş yer buldu. Rum gazeteleri, haber ve yorumlarında “Ankara’da ortak dil buldular”, “Sakin bir ortamda ve Türkiye’nin KKTC’ye verdiği genel desteğin dışına çıkmayan açıklamalar”, “Erdoğan AB’yi sahneye çıkardı” sözlerini kullandı.  

Kıbrıs Postası’na göre, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin önde gelen basın organlarından Fileleftheros Gazetesi “Ankara’nın Adımlarında – Erdoğan ve Akıncı Yunanistan ve Kıbrıs’ı ‘Çözüm İçin İşbirliği Yapmaya’ Çağırdılar – Ankara’da Ortak Dil Buldular” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, Akıncı ve Erdoğan’ın 6 Mayıs’ta gerçekleştirdikleri görüşmeden sonra “ortak bir dil” ortaya koyduklarını yazdı. 

Gazete ayrıca Akıncı ve Erdoğan’ın görüşme sonrasındaki açıklamalarında, Kıbrıs sorununun sadece kendilerinin atacakları adımlarla çözülemeyeceği ve Kıbrıslı Rumların da adım atması gerektiğini söylediklerini vurguladı.  

Politis gazetesi ise “Erdoğan AB’yi Sahneye Çıkardı – Türk Cumhurbaşkanı: ‘Çözüm Asıl AB’ye Yarar’ Dedi – Çözüm AB’ye De Fayda Sağlar” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından verdiği haberinde, Akıncı ve Erdoğan’ın açıklamalarının “sakin bir ortamda ve Türkiye’nin KKTC’ye verdiği genel desteğin dışına çıkmayan açıklamalar olduğu” yorumunda bulundu. 

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın açıklamasında “anavatan-yavruvatan” kelimelerini kullanmadığına da dikkat çeken gazete, Erdoğan’ın AB’ye yönelik sözlerinin de dikkat çekici olduğunu yazdı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@