Rudaw'a Göre, Ypg Artık ‘Çoçuk Asker' Almayacak

YPG’nin artık “çocuk asker” almayacağı bildiriliyor. Politika değişikliğine, IŞİD’in sürekli hava baskınlarına hedef olması, imaj yönetimi ve Batılı müttefiklerinden gelen baskıların neden olabildiği belirtiliyor.

Haberler 18.11.2015, 17:45
Rudaw'a Göre, Ypg Artık ‘Çoçuk Asker' Almayacak

ERBİL(ANKA) – YPG’nin artık “çocuk asker” almayacağı bildiriliyor. Politika değişikliğine, IŞİD’in sürekli hava baskınlarına hedef olması, imaj yönetimi ve Batılı müttefiklerinden gelen baskıların neden olabildiği belirtiliyor.

YPG Basın Bürosunca YouTube’da yayınlanan bir videoya göre, bir YPG askeri yetkili, örgütün bundan böyle 18 yaş altına çocuklara askeri operasyonlarda yer vermeyeceğini, çocuk savaşçıların okula döneceklerini açıkladı.

Bu gelişmeyi duyuran Rudaw ise, YPG’nin politika değişikliği konusunda herhangi bir neden gösterilmediğini belirtirken, son gelişmeler ve IŞİD’in ABD, Rus ve Batılı müttefiklerce sürekli hava baskılarına hedef olmasının, bu durumun nedeni olabileceğine dikkat çekiyor.

Diğer olası nedenler olarak örgütün imajını iyileştirme istediği ve uluslararası hukuka uyma gereğini de gösteren Rudaw, bu adımın YPG’nin “Batılı destekçilerin stratejik müttefiki hale gelmek için çabaladığı bir döneme rastladığını" belirtiyor.

YPG’nin Batılı müttefiklerin baskısı altında olabileceğini de vurgulayan Rudaw, ABD’nin özel kuvvetlerinin Suriye’de sahadaki güçlere yardım ettiklerini açıkça söylediğini belirterek, ABD’nin adının çocuk askerlerin eğitimine karıştırılmasını istemediğini de söylüyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@