Rojava'nın Aylık 10 Milyon Dolarlık Petrol Geliri

ERBİL(ANKA) – Suriye’nin Kürtlerin kontrolündeki Rojava bölgesinin aylık petrol gelirinin 10 milyon doları bulduğu bildiriliyor.

Haberler 21.09.2015, 16:35
Rojava'nın Aylık 10 Milyon Dolarlık Petrol Geliri

Irak Kürt medyasına göre, Rojava’dan günlük 20 bin varil petrolün tankerlerle Kürdistan bölgesine transfer edildiği belirtilirken “Sözkonusu petrol trafiği Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Şam yönetiminin onayıyla yapılıyor, PYD yönetimi petrolün bir kısmını Rojava’daki küçük rafinerilere ve Şam’a gönderiyor” deniliyor.

-“KOMŞU DEVLETLERİN HASSASİYETLERİNİ GÖZETİYORUZ”-

Bu arada, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Parlamenteri Ali Halo, Rojava’ya maddi ve manevi her türlü desteğin verilmesinden yana olduklarını belirtirken konunun Ebil – Ankara ilişkisine etki edip etmediğiyle ilgili olarak da “Komşu devletlerin hassasiyetlerini kesinlikle gözetiyoruz ancak Rojava  Kürtleri’ne  yardım etmek ahlaki bir görevdir” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Ağustos ayında Rojava’yla ilişkilerinin iyi olmadığı yönündeki iddiaları reddederek “Biz ekonomik anlamda Rojava’nın en büyük destekçisiyiz” dediği de anımsatılıyor.

KDP’ye yakınlığı ile bilinen Rûdaw’a konuşan petrol uzmanı Dr. Bewar Hınsi de, PYD’nin KDP ve ona yakın petrol şirketler aracılığıyla aylık 10 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti. Hınsi, “Sözkonusu petrol Rojava ve Kürdistan’ın ortak petrolüdür. Bunun yüzde 30’u Rojava’da, yüzde 70’i ise Kürdistan Bölgesi’ndedir” şeklinde konuştu.(ANKA)(CN/ÖZK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@