Pyd Diplomatik Atakta

BERLİN (ANKA)  - Ankara’nın büyük tepki gösterdiği PYD...

Haberler 30.10.2015, 11:00
Pyd Diplomatik Atakta

BERLİN (ANKA)  - Ankara’nın büyük tepki gösterdiği PYD’nin küresel güçlerle diplomatik ilişkileri geliştiği belirtiliyor.  Suriye’de hem ABD hem de Rusya ile hareket eden PYD’nin "özerklik büroları" açma kararını değerlendiren Ortadoğu uzmanı Kristian Brakel, Rojava'nın özerklik kazanmasının Rusya'nın öncelikleri arasında yer almadığını söylüyor. Brakel, “Bir Kürt devletinin kurulması ne Rusya'nın, ne de bir başka ülkenin birincil önceliğidir. Burası birçok aktör için tali bir alandır” diye düşünüyor.

Alman medyası, Ekim ayında ABD’nin Suriyeli Kürt savaşçıların da içinde olduğu askeri ittifaka ilk kez doğrudan silah yardımı yaptığını, ardından Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un PYD heyetini Moskova'da kabul ettiğine ziyaret sürdüğü sırada Moskova, Berlin ve Paris'te Rojava Kantonları Demokratik Özerklik Büroları'nın açılacağının ilan edildiğine dikkat çekiyor.

Tüm bu gelişmeleri Deutsche Welle’ye değerlendiren Alman Dış Politika Derneği'nden (DGAP) Ortadoğu uzmanı Kristian Brakel ise, PYD'nin özellikle son bir yıldır diplomatik bir çıkış içinde olduğunu kaydediyor.

PYD'nin son temsilcilik açma kararıyla ilgili ise acele yorum yapmamak gerektiğini belirten Brakel, “Önce ne tür bir temsilcilik açılacağını görmek gerek. Bir büronun açılmasıyla bir tür siyasi tanınma anlamına da gelen bir temsilciliğin açılması farklı şeyler. Mesela Suriye muhalefetinin Berlin'de bir irtibat noktası var. Burası diplomatik bir statü taşımıyor ancak elbette belli ölçülerde bir tanınma anlamına da geliyor. PYD'nin önce ne açacağına bakmak lazım.“

Brakel, PYD'nin hem ABD, hem Rusya ile işbirliğine açık olmasının onu Suriye'de ilginç bir konuma yerleştirdiğini de söylediği değerlendirmeleri sırasında, “Suriye iç savaşının başından beri PYD, kendi bağımsızlık ya da özerklik hedefine daha da yaklaşmak için Esad rejimi, Amerikalılar ya da Ruslarla işbirliği yapma noktasında çok esnek bir görünüm sergiliyor“ dedi.

Bu esnekliğe rağmen PYD'nin işinin kolay olmadığını düşünen Brakel, “PYD'nin karşılaşacağı sorun şu olabilir: bu aktörlerden hiçbiri özerkliğe gerçek bir ilgi duymuyor. Elbette bu seçenek tamamen devre dışı değildir ancak bu, Suriye için yeni bir düzenin şekillendiği bir süreç olursa, bu sürecin en sonunda mümkün olabilir” sözlerini de kullanıyor.

Kristian Brakel,  Rojava'nın özerklik kazanmasının Rusya'nın öncelikleri arasında yer almadığına da dikkat çekerken  şu görüşleri dile getirdi:

“Rusya'nın birincil önceliği Esad rejimini ayakta tutmak, bunun için IŞİD'in ve rejim açısından tehlikeli olabilecek tüm grupların alanını daraltmak. Yararlı oldukları takdirde Kürtlerle de bir anlaşma yapacaklardır elbette. Ancak bir Kürt devletinin kurulması ne Rusya'nın, ne de bir başka ülkenin birincil önceliğidir. Burası birçok aktör için tali bir alandır, belki bir tek Türkiye bu konuda bir istisna sayılabilir”.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@